Žili jsme tu v klidu a teď nemůžeme spát.

To byla nejčastější výtka, kterou slyšelo vedení města na setkání s občany ze Zadních Vinohrad a okolí Kamenového jezera. „Bordel je slabé slovo, je to neuvěřitelné. Když zavolám městskou policii, tak mi řeknou, že s tím nemůžou nic dělat, že je to povolené,“ stěžoval si například Jiří Novotný.

Narážel tak na hlasitou hudbu, která se po celé léto linula z letního areálu Banda. „Nevidím důvod, proč bych měl poslouchat ten řev,“ pokračoval Novotný.

Za svá slova sklidil potlesk zhruba od několika desítek příchozích, kteří ve čtvrtek zaplnili menší tělocvičnu chomutovského státního gymnázia.

Více čtěte v komentáři Hluk z Bandy je zvukem arogance moci


Žili jsme v klidové zóně


Na Bandu si stěžovali i další. Byla to klidová zóna a teď už není, shodly se za mikrofonem obyvatelky okolí jezera Milena Veselá a Irena Soldánová.

Pro vedení města nebyly stížnosti ničím novým. „Sám jsem po sídlišti chodil s měřákem, takže vím, jak to bylo slyšet,“ komentoval to chomutovský náměstek Jan Řehák. Podle něho město udělalo opatření už loni – zakázalo pořádání hudebních produkcí ve středu a i co se týče míry hluku, se situace trochu vylepšila, dodal.


Nová opatření: omezovač a stan


Poté slíbil, že hluk zákonné limity letos překračovat nebude. A to kvůli opatřením, které provozovatel, tedy společnost CV Relax slíbil udělat.
Padla dvě konkrétní – nájemce Bandy Zdeněk Fojtík pořídil do aparatury omezovač hluku, takže hluk by prý neměl vymezené hranice překročit. A také testuje stan, který by měl diskotéku přikrýt. Ten by měl hluku zabránit.

Vedení města letní areál hájilo. Podle primátorky Ivany Řápkové nabízí zábavu pro hodně mladých lidí. Díky tomu, že je za městem, odpadají problémy s rušením pořádku v centru města.

Ze setkání nakonec vyplynulo, že se uvidí, jestli budou s areálem problémy i tento rok, po udělaných opatřeních. Jeden z občanů městu navrhl, že se setkají zhruba za dva měsíce, aby si řekli, jestli Banda hlučí dál a obtěžuje občany.

Protesty obyvatel nejsou jediným problémem, který provozovatel má. Podle krajské hygienické stanice, jak jsme psali v Deníku nedávno, totiž není areál vůbec zkolaudován pro hudební produkce. Zdeněk Fojtík tvrdí opak.


Problémy se zákonem


Pokud budou hudební produkce pokračovat, může stavební úřad dát pokutu až milion korun a to opakovaně. Jak ale bude postupovat, zůstává otázkou.

Jak tvrdí ombudsman Otakar Motejl, už jednou měli Bandě pokutu dát, ale neudělali to a zřejmě tak porušili zákon.

Bandě vyšel stavební úřad vstříc i jinak. Minulé léto jí povolil zkušební provoz na tři měsíce, ačkoliv běžně se povoluje na jeden měsíc. A tři měsíce se přesně kryly s letní sezónou areálu.

Chomutovský stavební úřad tvrdí, že objekt pro hudební produkce zkolaudován je a že provozovatel musí dodržet limity stanovené zákonem.
Rozporu v tvrzeních různých institucí se budeme věnovat v dalších vydáních.