„V dnešní době technika zasahuje do každého uměleckého oboru a tak jsme už delší dobu uvažovali o tom, že takovou učebnu pořídíme,“ objasnil důvod zřízení učebny ředitel školy Karel Žižka. Jenže jedna věc je chtít a druhá kde na to vzít. Škola se dala do shánění sponzora a nakonec se obrátila na nadaci ČEZ a jejich projekt Oranžové učebny, který pomáhá zlepšit přístup ke vzdělání žákům a studentům.

Žádost školy o pomoc se setkala s kladnou odezvou a tak se žáci dočkali moderně vybavené multimediální učebny. V současné době slouží k výuce šest počítačů žákům a sedmý je koncipován jako učitelské pracoviště. Vybavení učebny tvoří stolní počítače, MIDI klaviatury, sluchátka, stojany, mikrofony a dvě reproduktorové soustavy, dále speciální notační programy a programy pro záznam a úpravu hudby, sada pro výuku not či neomezená multilicence pro školu.

Původní projekt počítal s větším množstvím počítačů, ale nadace projekt zredukovala. Škola by chtěla další vybavení dokoupit a tak se obrátila s žádostí na město. To pomoc přislíbilo, ale v současné době hospodaří v rámci rozpočtového provizoria tak nemůže schvalovat vyšší částky. Jednalo by se o 120 000 korun. „Budeme to probírat osmého prosince na radě města,“ prozradil náměstek primátora Jan Řehák.

Vznik moderní umělecké učebny podpořila Nadace ČEZ v rámci grantového řízení Podpora regionů, které je zaměřeno na rozvoj veřejně prospěšných projektů. „V rámci realizace Oranžové učebny poskytla Nadace ČEZ částku 200 000 korun,“ řekl Deníku Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy. Na vybavení učebny přispěla i sama škola. Stávající učebna přišla na 280 000 korun.

MINIROZHOVOR

„Budeme tu skládat i nahrávat“

Ředitel Základní umělecké školy v Chomutově Karel Žižka zářil při slavnostním otevření spokojeností. „Chceme posunout výuku žáků dál. Třeba hudební nauka, kterou vyučuji. Žáci se s ní perou, zápis do notových sešitů dělá mnohým problémy a díky technice tyhle problémy odpadnou.“

Co všechno se zde bude vyučovat? Chceme aby tu časem žáci nejen komponovali, ale také nahrávali svou tvorbu. Ale technika by měla sloužit také žákům výtvarného oddělení. Ideální by bylo, kdyby se zde naučili pracovat s počítačovou grafikou.

Budou učebnu využívat všichni žáci? Ano, jak žáci prvních ročníků k výuce hudební nauky, tak žáci vyšších ročníků, kteří už zde budou dělat náročnější činnosti.

Vítají tyto změny učitelé? Ano, jen se museli zdokonalit. Na to běžná znalost PC nestačí.