„Holubí dům“ žije. Pod číslem popisným 722 se skrývá takřka stoletý dům ve Dvořákově ulici v Kadani, který měl už na kahánku. Město ho ale probudilo k životu. Nechalo ho obnovit a od začátku září bude sloužit jako reprezentativní spolkový dům.

Díky obnově stoletého domu mají v Kadani spolkový dům. Ožije už v září.Zdroj: Deník / Miroslava Šebestová„Je to původně secesní dům, který se nám na poslední chvíli podařilo zachránit. Do té doby tam žili jen holubi a okny dovnitř tekla voda,“ uvedl starosta Jiří Kulhánek. Obnova domu trvala půl druhého roku, vyšla na 43 milionů korun a nebyla vůbec jednoduchá. „První dodavatel od ní utekl, protože na tom byl finančně špatně, vzali jsme tedy druhého v pořadí. Ten naštěstí neodmítl a práce se chopil,“ komentoval situaci starosta.

Dům má novou fasádu, střechu a obnovené veškeré vnitřní prostory včetně repase vchodových dveří a původního zábradlí u schodiště. „Vše jsme zachovali, ačkoli se nejedná o památku a levnější by bylo pořídit vše nové. Chtěli jsme ale vrátit tyto původní kousky zpět, protože dotváří jeho charakter,“ vysvětlil starosta.

Město dům předá místním spolkům a Základní umělecké škole Klementa Slavického poslední srpnový den. Škola tam přestěhuje obory výtvarný, taneční a literárně dramatický, které navštěvuje na dvě stě dětí. Už má sbaleno. „Stěhovat se budeme v prvních dvou zářijových dnech, výuku zahajujeme 14. září. Na konci měsíce, kdy budeme mít vše uspořádané, bychom dodatečně pozvali na slavnostní otevření,“ informovala ředitelka umělecké školy Jitka Stasinka Slivoňová.

„V nových prostorách budeme mít tři ateliéry. Dva pro kreslení, grafiku a malbu a třetí pro sochařství. Taneční obor získá krásný taneční sál a literárně dramatický obor velkou třídu pro dramatickou tvorbu včetně malé knihovny,“ vyjmenovala ředitelka. Hudební obor v secesním domě získá reprezentativní koncertní sál s křídlem. Jeho žáci jinak zůstanou na původní adrese v prostorách františkánského kláštera, kde budou moct využívat i uvolněné prostory po stěhujících se oborech. Poslouží jako zkušebna orchestru školy a menší koncertní sál.

„Letos naše škola oslaví 70. výročí svého vzniku a my jsme si krásnější dárek nemohli přát. Otevření nové budovy se stává novým milníkem v životě naší školy, všechny umělecké obory začínají psát novou kapitolu. Díky skvělému přístupu našeho zřizovatele se naše sny stávají skutečností,“ uvedla ředitelka Slivoňová.

Dům číslo 722 původně patřil Ústeckému kraji, který se ho snažil neúspěšně prodat. Hrozilo, že nenajde využití. Nakonec ho směnil za jiný majetek s městem, které investovalo do jeho obnovy. Podmínkou kraje bylo, že ho musí jako spolkový dům provozovat nejméně deset let. Nesmí se prodat.