Zdravotnickou osvětu šíří Jiří Jetenský s kolegy ve svém volném čase. Pracují sice jako záchranáři ústecké záchranné služby, vedle toho ale založili spolek Záchranáři Chomutova a Jirkova, pořídili starší sanitu se základním vybavením a výukovým materiálem a objíždějí okres.

„Rozhodli jsme se, že budeme ve svém volném čase vzdělávat děti v první pomoci a ukazovat jim, jak to chodí, když přijede sanitka. Říkáme jim, co se děje, když zavolají na linku 155, jak vypadá prvotní ošetření, zástava krvácení, a také je učíme zábavnou formou laickou resuscitaci,“ nastínil předseda spolku a záchranář z jirkovské výjezdové základny Jiří Jetenský. „Ta samozřejmě není plnohodnotná jako u dospělého, ale jsou i případy, kdy takhle malé děti zavolají záchrannou službu, snaží se dát první pomoc a leckdy to má i nějaký účel,“ zdůraznil.

Od dobrovolné práce ale záchranáři čekají ještě jeden efekt. „Z dlouhodobého hlediska si chceme usnadnit práci,“ zmínil Jetenský. „Řada lidí volá, kdy nemá. Jsou to banality jako přisáté klíště, poranění prstu nebo bolesti břicha, které trvají týden. Než by ale dotyční šli k lékaři, volají záchranku. Chceme, aby si uvědomili, kdy je v pořádku ji volat a kdy ne,“ dokreslil.

Do vrskmaňské školky Pošťáček jeli s tím, že děti naučí, jak postupovat při životě ohrožujícím stavu. Akční přístup školky je ale mírně rozhodil. „Připravili se na nás a úplně nám narušili koncept,“ přiznal se smíchem zkušený záchranář, který se s kolegou hned po příjezdu pustil do hromadného ošetřování fingovaných ran. Následně se i samy děti učily, jak si vzájemně ošetřit rány, prošly si školením, na jakou linku mají volat a čemu se vyhnout, aby se vážně nezranily. Vyzkoušely si také oživování na figuríně v podobě opice, která má na tričku vyznačené srdce.

„Masírovaly jí srdce do rytmu písně Rolničky, rolničky,“ líbil se hravý přístup záchranářů vedoucí učitelce Evě Bejčkové. „Děti si vyzkoušely také obvazování a viděly, jak se nafoukne lůžko a odváží pacient. Byly opravdu nadšené,“ zhodnotila.

Učení s příběhem

Na příjezd se školka důkladně připravila, aby byli předškoláci více vtažení do „hry“. „Navodili jsme příběh, protože děti se prožitkem učí lépe. Zůstane to v jejich hlavičkách,“ je přesvědčená učitelka.

Spolek už se zdravotnickou osvětou navštívil většinu jirkovských mateřinek, některé školy v okrese a zajíždí i do vesnic. Spolupracuje také s firmami, které chtějí proškolit zaměstnance. Těm ukazují například i práci s automatizovaným externím defibrilátorem. „I když je přístroj sám navádí jak postupovat, ne každý má odvahu ho použít. Ukazujeme například jak správně nalepit elektrody, aby byl účinek žádoucí,“ zmínil Jetenský.

Činnost spolku finančně podpořilo město Jirkov, které letos přispělo částkou 20 tisíc korun.