Nehoda lodě byla hasičům nahlášena kolem 16:45. Dvoučlennou posádku se dlouho nedařilo najít, a policie proto zvažovala i nasazení vrtulníku s termovizí. Nakonec ale pátrání šťastně dopadlo, jednoho jachtaře vylovili vodní záchranáři, druhého krátce před šestou hasiči. ČTK to řekla mluvčí severočeské policie Ilona Novotná.

Podle Vodní záchranné služby Kadaň nejsou podobné nehody na Nechranické přehradě ničím výjimečným. "Mezi jachtaři a surfaři je přehrada velmi oblíbená, podmínky se hodně podobají podmínkám na moři, a tak jsou takové nehody prakticky na denním pořádku," řekl ČTK předseda kadaňských záchranářů Čestmír Novák. Dodal, že při silném větru, jaký byl dnes, se podobné nehody stávají i zkušeným jachtařům.

Tohle ale byli jachtaři s malými zkušenosti, kteří navíc záludnosti Nechranické přehrady neznali. "Jeli na hraně rizika a náhlý poryv větru už neustáli a převrátili se," popsal nehodu Novák. Díky neoprenovým oblekům, plovacím vestám a rychlému zásahu záchranářů ale nebyli ani příliš prochladlí. Voda v přehradě má kolem 17 stupňů a silný vítr zvedal vlny i do více než metrové výše. Když záchranáři převrátili loď zpět na plováky, odtáhli oba jachtaře i s lodí do doku.

Přehrada je oblíbeným místem pro rekreační sporty, využívají ji hlavně jachtaři. Jen v loňském roce záchranáři zasahovali u více než tří desítek případů, kdy šlo o život.

"Podobné nehody ukazují, jak je přítomnost vodních záchranářů na velkých vodních plochách důležitá," řekl Novák. Na Nechranické přehradě dohlížejí pravidelně od konce dubna do konce října. "Zvlášť, když začne foukat, je na vodě hodně živo a velmi často zachraňujeme hlavně surfaře, někdy i plavce," poznamenal. Vodní záchranáři jsou dobrovolnou organizací a pracují bez nároku na honorář, přesto je ročně třeba na zajištění činnosti zhruba půl milionu korun. Krize ale poznamenala i financování vodních záchranářů, a Novák se proto obává o budoucnost.