Na Chomutovsku ČSSD zabodovala. Získala tu přes 14 tisíc hlasů, což jí zajistilo pohodlné okresní vítězství se skoro 28 procenty.

Za ní skončila ODS, která však už výrazně ztratila, necelých osm tisíc hlasů znamená přes patnáct procent. Jen o krůček tak předběhli komunisty, kterým voliči na Chomutovsku dali přes sedm tisíc hlasů, což představuje něco nad 14 procent. A jen další kousíček pozadu zůstala nová strana TOP09, kterou volilo bezmála sedm tisíc lidí, což je přes třináct procent.

Další stranou, která v okrese získala přes pět procent, jsou Věci veřejné, které volilo necelých 11 procent lidí (přes pět tisíc hlasů). Těsně se nad hranici vyhoupla také Strana práv Občanů Zemanovci, která získala necelých šest procent.

Více než polovina lidí šla volit

Volební účast byla letos poměrně vysoká - přišlo těsně přes padesát procent voličů (51,42%). Je to sice méně, než při minulých parlamentních volbách (tehdy přišlo 53,75%), ale při posledních senátních a krajských volbách účast stěží přelezla třicet procent (u Senátu ještě méně, zvlášť v opakovaných volbách).

Ztratili všichni, hlasy jim sebraly nové strany

Ve srovnání s minulými parlamentními volbami v roce 2006 nejvíc propadli občanští demokraté. Tehdy získaly přes 31 procent, letos sotva polovinu. Ale ani ČSSD jako vítěz na tom není lépe, protože před čtyřmi lety získala více než 37 procent hlasů, oproti letošním osmadvaceti. Jen mírně (dvě procenta) ztratili komunisté, Strana zelených se ze svých sedmi procent propadla na necelé tři.

Je jasné, že hlasy velkým stranám sebraly dvě nové - TOP09 a Věci veřejné.

Pro občanské demokraty je to na Chomutovsku zároveň nejhorší volební výsledek v parlamentních volbách od roku 1996, ti nikdy nešli pod dvacet procent. Jenže to samé se dá říci i o vítězích - sociálních demokratech. TI měli zase vždycky přes třicet procent, letos poprvé nikoli. Komunisté se drží zhruba na svém po celou dobu, velký a ojedinělý úspěch zaznamenali jen v roce 2002, kdy je v okrese volilo 27 procent lidí.

Byli jste volit nebo ne? Hlasujte v anketě vpravo!