„Je teplo. A bude. Pořád," shrnul lapidárně předpověď pro Chomutovsko vedoucí meteorologické stanice v Tušimicích Miroslav Peteřík. Jak poté upřesnil, od čtvrtka do soboty se dají sice čekat dešťové přeháňky, ale vzduch se moc neochladí. Teploty budou pořád kolem třiceti stupňů Celsia.

Předpověď teplot na týden? Pořád kolem třiceti, o víkendu ještě více. A to někteří meteorologové varují, že víkendové teploty mohou být i vyšší než zmiňovaných 34 - 35 stupňů. Pro Chomutovsku se ale počítá spíš s nižšími hodnotami.

Co budeme dělat? „Budu pořád u vody. Nic jiného se snad ani dělat nedá," směje se Pavlína Horejsková z Jirkova. A jistě nebude sama, koupaliště budou plná. Však byla už včera. „Super, budem na zahradě u bazénu," je stejně tak nadšená Jitka Heierová na našem redakčním facebooku.

Naopak někteří čtenáři litují, že si dovolenou vybrali v jiný termín. „Celý týden se budu péct v kanceláři a příští týden, kdy mám volno, určitě proprší," děsí se Petr Langpaul.

Teplotní rekordy ale v ohrožení nejsou. Konec července byl horký i v roce 2006, a tehdy se rtuť teploměru pohybovala dokonce nad číslicí 33. A nejvyšší naměřená teplota v Tušimicích vůbec je ze srpna 2003, kdy sluníčko vyhnalo ukazatel až k číslu 37,9 °C. Uf!

A jedno upozornění pro ty, kdo se chtějí vyhnout těm největším teplotám: nemyslete, že největší vedro je v poledne a pak už se ochlazuje. Teplota stoupá až do nějaké třetí hodiny odpoledne, tehdy je nejvyšší. Příkladem může být včerejšek, nejvyšší teplotuv Tušimicích naměřili právě v 15.00, a to 29,2°C.

„Houbaři a zahrádkáři volají, kdy zaprší. Zatím mají smůlu."

„Teplo bude pořád," hlásí takřka hned po pozdravu. Vedoucí meteorologické stanice v Tušimicích Miroslav Peteřík je na telefonáty od lidí zvyklý. Aktuálně prý nejčastěji volají houbaři a zahrádkáři.

Proč zrovna oni?
Chtějí vědět, kdy zaprší. Ale zatím mají smůlu. Možná ve čtvrtek nebo pátek nějaké přeháňky přijdou.

Chápu, trápí je sucho. Kdy vlastně na Chomutovsku pršelo naposledy?
Zrovna kvůli tomu už dneska jeden člověk volal. Trošičku zapršelo pátého července, ale dlouho předtím nic a potom také ne.

Takže se ochladíme až při přeháňkách v druhé polovině týdne?
Ani to ne. Přeháňky očekáváme, ale teplo bude stejně. Kolem třicítky.