V neděli dopoledne ze střechy domu spadlo několik cihel, naštěstí na chodníku pod ním nikdo nešel. „Zkoušel jsem zajistit plošinu ještě ten den, ale nesehnal jsem jí. Teď objednávám firmu, která provádí výškové práce a střechu dají do pořádku,“ řekl Chomutovskému deníku Jiří Ždímal, který společně s manželkou dům vlastní. Včera řemeslníci se střechou nijak nepohnuli, zatím jen znovu obehnali prostor pod domem červenobílou páskou.

Jak Deník zjistil, budovu stavební úřad nevede v seznamu zchátralých domů. Havárii podle nich nezpůsobil špatný stav domu, ale velké množství sněhu, pod jehož tíhou se uvolnil plech na štítové zdi a poté i cihly. Také proto se zřejmě ani neuvažuje o nějaké pokutě. Ty stavební úřad dává až v případě, kdy majitel domu neopraví to, co po něm úřad požaduje.

Pravda ale je, že dům patří mezi nejhorší v Revoluční ulici. Má vytlučená okna, ve fasádě pořádné díry a roh střechy je teď uvolněný. „Dům se opraví, aby to nikoho neohrožovalo. Celková rekonstrukce je věc další,“ nechtěl příliš komentovat stav domu majitel.

Se sněhem pomohou jen soukromníci

Majitelé domků často netuší, kam se obrátit, když potřebují zlikvidovat zledovatělý sníh a rampouchy na střeše.

„Volala jsem na město, tam mě ale odkázali na hasiče. Jenže ti řekli, ať si na toho někoho objednám, protože obstarávají jen veřejné budovy. Jsme z toho zoufalí,“ lamentuje Blanka Kubištová, která žije v jednom z domů v Revoluční ulici. „Podívejte se na ty kusy ledu. Bojím se, že to někoho ohrozí.“
Protože je manžel vážně nemocný a nemůže na střechu, řekla paní Kubištová o pomoc známému. Z vikýře rozbíjel s pomocí násady zledovatělé kusy sněhu a majitelka domu stála na ulici a hlídala, aby někoho padající led nezranil.

Dostat bezpečně sněhové převisy ze střechy pomohou například společnosti Noel, Janoušek elektro a Monest.

„Každý týden volá nejméně jeden člověk, že potřebuje techniku s vysokozdvižnou plošinou,“ uvedl jednatel společnosti Monest Ladislav Kubánek. „Poplatek je 480 korun na hodinu bez DPH a kilometrovné,“ dodává. Řidič nejen přiveze vůz a „zapackuje“ ho na místě, aby byl dobře jištěný, ale také vstoupí do vysokozdvižného koše, který se dá regulovat zvenčí a oklepe sněhové převisy. Majitel domu jen dole musí obstarat, že odlétávající kusy nikomu nepřistanou na hlavě.

Podobným způsobem mohou pomoci i Technické služby města Chomutova. Má to ale háček. Jejich sazba je vyšší a navíc je v provozu jen jedna plošina.
„Tu půjčujeme až po splnění ostatních povinností, jako jsou opravy veřejného osvětlení,“ podotýká vedoucí údržby Jan Dvořák. Jak ale dodal, lidé příliš často nevolají. Od ledna se jednalo o dva soukromníky, které musel odkázat na jiné společnosti, protože plošina byla v terénu.

Přestože mají majitelé domů hned několik možností, jak se nebezpečných převisů zbavit, často si to zjednodušují a šetří. Například v Ruské a Revoluční ulici se za okny několika obchodů objevily nápisy, „pozor sněhová lavina“ či „neparkujte, ze střechy padá sníh“. Během včerejška někteří dokonce prostor před svými dveřmi ohraničili bezpečnostní páskou.

Autoři: Josef Dušek, Mirka Šebestová