Pět milionů korun. Taková je nejvyšší možná pokuta, kterou může město Chomutov dostat za zveřejnění počtu dlužníků v politických stranách před komunálními volbami.

Úřad pro ochranu osobních údajů totiž zahájil s městem správní řízení, na jehož konci může být právě takhle vysoký trest. Chomutovskému deníku to potvrdil mluvčí úřadu David Palát s tím, že momentálně si kontroloři kompletují podklady. Přestože se nedá předpokládat, že by pokuta byla tak vysoká, nepříjemnosti z toho město mít může.

Úřadu nejde o to, že magistrát údaje zveřejnil, neuváděl totiž nikoho jménem. Nejde ani o to, že si tak vládnoucí koalice pomohla nefér praktikami v předvolebním boji. Úřad především zjišťuje, jestli úředníci při pátrání v seznamu dlužníků nepoužili osobní údaje kandidátů z registru, který slouží právě jen pro volby. Jestli ano, porušili zákon na ochranu osobních údajů. Ten totiž zakazuje navzájem propojovat informace z různých databází. Data také správce nesmí použít k jinému účelu, než k jakému byla získána.

Jak mluvčí úřadu dodal, kontroloři mají na rozhodnutí šedesát dní, takže by mělo padnou někdy v polovině prosince.

Vedení města je přesvědčené, že nepochybilo. Podle dřívěšjího vyjádření primátorky Ivany Řápkové se vycházelo jen z volebního lístku, který je veřejný. Navíc už tehdy zpochybnila, že úřad opravdu řízení zahájil a obvinila ho, že je podjatý, úmyslně porušuje zákon a zapojuje se do předvolební kampaně.

V kontroverzní zprávě chomutovská radnice novináře i veřejnost informovala, kolik kandidátů z jakých politických stran dluží a jaký je celkový dluh kandidátů za danou stranu. Nikoho nejmenovala.

Peníze radnici podle tiskové zprávy nedluží pouze kandidáti za ODS a ČSSD, tedy stran, které tvořili na radnici koalici. Zástupci ostatních stran označili zveřejnění těchto údajů za snahu ovlivnit volby.

Primátorka se brání tím, že radnice prověřila dlužníky na základě podnětů rozhořčených občanů, kteří si stěžovali, že na kandidátkách jsou i dlužníci.