Malá vodní elektrárna Želina na Kadaňsku dodala během loňského roku do rozvodné sítě pomocí dvou Francisových turbín 1 482 MWh elektrické energie. Na výrobu stejného množství energie klasickou cestou by bylo zapotřebí 1 335 tun uhlí. Podle průtoku vody je maximální výkon elektrárny 450 kW.Elektrárna by zvládla vyrobit i více, v době sucha ale bohužel nejede. „Doslova suchý byl třeba srpen. Má to ovšem také své malé výhody, v době nízkých stavů říční hladiny se zaměřujeme na průběžnou revizi a údržbu celého soustrojí. Samozřejmostí jsou také pravidelné kontroly jezu a drobné údržbářské práce, včetně úprav zeleně v okolí elektrárny," říká vedoucí provozu želinské elektrárny Antonín Volák a dodává, „suché měsíce kvitovali s povděkem také návštěvníci elektrárny. Ono se zase tak často nestává, aby bylo vidět obě turbíny, které jsou jinak pod vodou."

Na prohlídku historického a po technické i stavební stránce unikátního vodního díla přišlo za celý rok přes pět stovek návštěvníků. „Nejvzdálenější byli tentokráte z Českého Krumlova. Místní pak chodili často na procházky kolem řeky, takže jsme tu měli například jednoho dědu se dvěma malými vnuky hned třikrát, v červenci, srpnu a první víkend v září," poznamenal Volák.

Za své novodobé existence vyrobila Želina 42 378 MWh energie, což odpovídá 38 140 tunám uhlí. „To představuje vlak s 954 vagóny, tedy zhruba čtyřiašedesát vlakových souprav, z nichž každá má patnáct vagónů a jednu lokomotivu. A to je v kompletu nějakého uhlí. Také to pro názornost lze uvést tak, že celkové množství vyrobené elektrické energie by stačilo všem domácnostem v Ústeckém kraji zhruba na čtyři dny," vypočítává Antonín Volák.