Myšlenka na obnovení Krušnohorského autookruhu po téměř deseti letech znovu ožila. Jeho příznivci se mohou už za dva, za tři týdny vypravit na pouť po vrcholcích Krušných hor podle nového značení. Obnoveno bylo také vydání průvodce po autookruhu.

Z Litvínova přes Červený hrádek…


Putování začíná v Litvínově a vede přes další obce a historické a přírodní zajímavosti. Na Chomutovsku nevynechává zámek Červený hrádek, Boleboř s hrázděnými domy typickými pro krušnohoří a rašeliniště na Svahové.

Uzavřený okruh měří 164 kilometrů a napojit se na trasu je možné prakticky kdekoli. Obsahuje dvacet šest zastavení.

Průvodce ještě „nedorazil“


Na okruh má navést publikace Krušnohorského automobilového okruhu. I ta byla obnovena, protože ta původní už obsahovala nepřesné informace. V prodeji je od minulého týdne a vznikla z iniciativy Svazku obcí v regionu Krušných hor. K dispozici by ji měla mít každá z obcí svazku. Na Chomutovsku však, bohužel, zatím není k mání.

„Informace o publikaci o autookruhu máme zatím jen z médií, distributor se na nás neobrátil,“ mrzí Bedřicha Fryče, ředitele Kulturního, vzdělávacího a informačního zařízení v Jirkově. „Jestli nabídne dobré podmínky, tím myslím komisní prodej, pak bychom samozřejmě měli zájem,“ ubezpečil.

Podle předsedy svazku Martina Kliky je průvodce k dostání na informačním centru v Litvínově a v některých hotelech obcích a městech.
„Těm, kterých se publikace také týká a zatím ji nemají, jsme schopni ji zajistit. Stačí, když se na nás obrátí,“ přislíbil Martin Klika.
Obnova autookruhu je iniciativou, která má pomoci do oblasti zdejších hor přilákat více turistů.

Kudy autookruh povede

První odbočkou je janovská vodní nádrž. Autookruh vede přes Horní Jiřetín, zámek Jezeří a pokračuje přes přírodní rezervaci Jezerka. Na jejím okraji stojí hrad Žeberk. Následuje Červený hrádek, Boleboř, Svahová, Malý Háj, Hora sv. Kateřiny, Brandov, odkud se zajíždí se na německou stranu do Olbernhau. Trasa pokračuje přes Novou Ves v Horách, hraniční přechod Mníšek, Černý rybník, zámek Lichtenwald a Flájskou přehradu. Okruh navádí na Český Jiřetín, Dlouhou Louku, Osek, Lom a končí opět v Litvínově.