Nesměje se, nemrká, nepláče a sám nechodí. Příběh sedmiletého Péti z Kadaně ale oslovil místní natolik, že v jeho prospěch uspořádají benefiční hokejové utkání. Týmy, které se poperou za chlapcovu lepší budoucnost, budou složené z bývalých chomutovských, kadaňských a kladenských hokejistů, kteří hráli v NHL či extralize, a v týmu HC Stará Kovárna také zakládající členové kapely Tři sestry.

Lázně pro Péťu

Sedmiletý Péťa Novotný z KadaněNápad uspořádat benefiční akci „vykřesal“ kadaňský spolek Egéria, který pomáhá handicapovaným dětem a dospělým, spolupořadateli jsou Tomáš Polanský s Jaroslavem Kučerou. Proč si vybrali Péťu? „Chceme ho dostat do lázní v Klimkovicích, kde jsou procedury, které jinde nenabízejí, ale pojišťovna je neplatí v plné výši. Zbytek si rodina musí dofinancovat, včetně pobytu dospělého,“ řekla předsedkyně spolku Andrea Trubirohová. „Chtěli bychom získat peníze pro dva pobyty, aby byl účinek maximální,“ přeje si.

Už když se Petr Novotný narodil, diagnostikovali mu vzácný Moebiův syndrom. V republice jím trpí zhruba čtrnáct lidí. Jde o nehybnost mimických svalů, takže se Péťa nemůže usmát ani zamračit a má problémy s kousáním. Řeč bude také velký problém. Neumí mrkat, takže je třeba mu do očí kapat takzvané umělé slzy, jinak mu hrozí oslepnutí. K těmto potížím se chlapci přidala hypotonie - ochablost všech svalů v těle.

„Nikdy nebude samostatný, ale nikdo neví, kde je jeho hranice, a tak se snažíme posunout ji co nejdál,“ vysvětlila maminka Iva Novotná. „Rádi bychom, aby se dokázal pohybovat s chodítkem, sám zatím neudělá ani krok, jen když ho vedeme za ruku. Také hledáme způsob komunikace, protože má rád společnost, ale ona mu nerozumí,“ dodala.

Lázeňské pobyty rodinu přibližují k jejímu cíli. „Pojišťovna proplácí ty klasické, specializovaný program v Klimkovicích je ale účinnější. Zpevní mu tělíčko,“ těší se maminka.

Poslední únorový pátek

Zpráva, že se pro Péťu chystá benefice, byla pro ni i rodinu příjemným překvapením. „Máme velkou radost, jsme za to vděční,“ netajila se Iva Novotná.

Benefiční utkání se uskuteční na kadaňském zimním stadionu v pátek 23. února od 18 hodin. Stát proti sobě budou týmy HC Stará Kovárna s bubeníkem Petrem Lukešem, kterého fanoušci znají jako Frantu Vránu, a tým Petra Klímy hokejisty, jenž pochází z Kadaně a hrál za NHL.

V prvním z týmů si zahraje také někdejší hráč NHL Petr Tenkrát, extraligový Jiří Burger a také Petr Ton. Ve druhém bývalý hokejista Chomutova a Litvínova Jiří Gombár, expirát Petr Jíra, Petr Martínek a jeden z pořadatelů benefice, který dával týmy dohromady, Tomáš Polanský.

Benefiční utkání pro Péťu má podporu města. Věnovat chce 41 tisíc korun potřebných pro první z lázeňských pobytů. Na druhý z nich je ale potřeba shromáždit finance z dobrovolného vstupného. Proto rodina, pořadatelé, hráči i hudebníci doufají, že fanoušci naplní stadion až po střechu.