Za nakupování hlasů voličů by mohly v budoucnu hrozit až tři roky vězení. V pátek to novinářům řekl ministr vnitra Radek John.

Konkrétně uvedl, že se s ministerstvem spravedlnosti dohodli na vytvoření nového paragrafu v trestním zákoně, protože současné paragrafy tento přečin nepostihují. Dodal, že paragraf by měl vzniknout během jara, protože se bude v té době ve vládě trestní zákoník otevírat.

Nový paragraf by podle Johna měl počítat s trestem vězení od šesti měsíců do tří let pro toho, komu soud prokáže, že hlasy voličů nakupoval. Ne pro toho, kdo si za svůj hlas peníze vzal.

John dále uvedl, že v současné době policie nemůže ani v případě, že někomu nakupování prokáže, zahájit trestní stíhání. „Někteří lidé dají cokoli za ovlivnění voleb. Jediným řešením je vězení,“ prohlásil.

Ministerstvo spravedlnosti se podle své mluvčí Terezy Palečkové nepřiklání k tomu, aby se kvůli kupčení s hlasy zaváděl nový trestný čin. Podle úřadu je již v zákoníku maření přípravy a průběhu voleb a referenda, které by mohlo pojmout i tuto kriminalitu.

„Shodli jsme se na postupu, že ministerstvo vnitra nám navrhne formulační změnu této stávající skutkové podstaty,“ řekla Palečková.

Méně závažné kupčení s hlasy navíc bude i přestupkem, který vnitro zapracuje do volebního zákona.

Kvůli nakupování hlasů v loňských komunálních volbách soudy nařídily opakování voleb například v části Roudnice nad Labem, Jirkově a Českém Těšíně.
Případem Krupky na Teplicku se zabýval i Ústavní soud, podle kterého je kupčení s hlasy nezákonné. Ve městě by se měly volby opakovat, doporučil ÚS Krajskému soudu v Ústí nad Labem. Opakované volby v Roudnici nad Labem a Českém Těšíně opět místní lidé napadli.