Po cínoveckém lithiu zaujal investiční skupinu RSJ v Ústeckém kraji i Jirkov a pozemky kolem něho. Na konci léta se pustí do výstavby nového průmyslového parku. Na prostoru o rozloze 80 tisíc metrů čtverečních by měly vzniknout sklady a logistické centrum, které společnost miliardáře Karla Janečka plánuje pronajmout dalším firmám.

Investoři ze skupiny podle zjištění webu E15 odkoupili pozemky, které leží u silnice I/13. Plocha se rozprostírá v těsné blízkosti Jirkova, za nímž začíná, dále Kyjické přehrady a zasahuje i do pozemků obce Vrksmaně. Společnost je do vybudování parku připravená investovat 1,5 miliardy korun.

„Akvizici jsme připravovali se společností Panattoni Europe kvůli parametrům lokality, které jsou ve všech směrech velice pozitivní: blízkost německého trhu, dostupnost pracovní síly a dodavatelské základny, možnost zahájit výstavbu ve velice krátkém čase,“ vyjádřila se pro web E15 mluvčí RSJ Petra Musilová.

Vybudování průmyslové zóny v této lokalitě ale není žádnou novinkou. Podle zjištění Deníku patří pozemky různým developerům už přes 20 let, během kterých svůj záměr vybudovat v lokalitě průmyslovou zónu s okolními obcemi pravidelně projednávali.

V roce 2015 pak společnost Lettenmayer & Partner, od které firma RSJ pozemky odkoupila, prošla s projektem průmyslového parku posuzovacím procesem EIA s pozitivním závěrem. Podle dokumentů řízení měly areál tvořit administrativní a skladové budovy pro obchod a jiné komerční účely. Záměr zřídit výrobní závod dokument neobsahuje.
Podle vyjádření starostů obcí, s jejichž pozemky bude stavba sousedit, by i přes změnu majitele mělo být využití pozemků stále stejné.

„Zatím jsme nedostali informace, že by se měl záměr nějak výrazně lišit od toho, který měli předchozí majitelé,“ říká starosta Vrskmaně Václav Hora.

Obavy nemá ani jirkovský starosta Radek Štejnar. „Developerská společnost s městem komunikuje, o jejích záměrech máme dostatek informací a nemělo by se na nich měnit nic zásadního. Obavy tudíž nemám,“ potvrzuje Štejnar.
Starostové se už v minulosti vyjádřili, že ve vzniku průmyslové zóny vidí příležitost pro místní, kteří by kousek od domova našli práci.

Mezi lidmi, kteří žijí nedaleko lokality, ale vybudování průmyslové zóny vyvolává i negativní reakce. „Další beton, další zóna. Z jedné strany se snaží napravit rekultivacemi katastrofu po uhlí a z druhé přijdou na zelenou louku s betonem,“ nesouhlasí s novou výstavbou obyvatel Vysoké Pece Lukáš Smítka.

Podle Lucie Lísové z Jirkova se už nedá souhlasit ani s tím, že areál bude magnetem na nové pracovníky. „Nezaměstnanost je tu velmi nízká, navíc vzniknou místa v bývalé Preciose. Vůbec nevím, kdo tam bude pracovat. Škoda toho prostředí, pořád tam pobíhají srnky, krávy,“ připomíná.

Společnost RSJ založil miliardář Karel Janeček v roce 1995, před několika lety se vzdal manažerských funkcí. Nadále ale zůstává ve správní radě a patří k hlavním akcionářům společnosti. RSJ vlastní také společnost Cínovecká deponie, která získala povolení k těžbě lithia na Cínovci.