Bouřlivý potlesk, smích, zpěv a často i tanec v hledišti. To všechno provázelo poslední ročník nesoutěžní přehlídky dramatické tvořivosti žáků speciálních škol Divadýlko 2013.

Přehlídku opět vzorně připravila Základní škola speciální a Mateřská škola z Palachovy ulice tak, jako předcházejících 14 ročníků této divadelní události. Zahrát a představit dramatickou tvořivost svých handicapovaných žáků na poslední ročník Divadýlka přijeli žáci a studenti z Karlových Varů, z Mostu, z Litvínova, z Loun, Kadaně, z Klášterce nad Ohří a s nimi se představila ZŠ a MŠ z ulice 17. listopadu, studenti ze Střední odborné školy technické, gastronomické a automobilní Chomutov z Jirkova a samozřejmě nechyběli ani žáci ze školy z Palachovky.

Atmosféra na jevišti a v sále byla fantastická. Sál byl obsazený do posledního místečka a dění na jevišti často zvedalo diváky ze sedadel. Účinkující si zažívali svoje okamžiky slávy a krásné šťastné dopoledne a diváci si užívali radost z pohádek, písniček a z tance. Zazněly známé i méně známé melodie, objevily se zajímavé jevištní adaptace a bylo až s podivem, co všechno účinkující zvládli.

Na závěr se rozdávaly diplomy, dárky, květiny a dorty všem vystupujícím souborům. Primátor Jan Mareš předával pamětní plakety souboru z Klášterce nad Ohří za účast na všech patnácti ročnících Divadýlka, pamětní plakety trojici účinkujících Jaroslavu Krausovi, Veronice Heřmanové a Tomáši Schejbalovi, paní Zdeně Škaloudové za veliký podíl na organizaci při všech ročnících přehlídky, paní Ireně Pláničkové za její obrovskou podporu Divadýlka a Milanu Turkovi, který se stal oblíbeným moderátorem přehlídky a vymyslel pro Divadýlko malou „hymnu", kterou se s ním účastníci nejen naučili, ale také ji s ním zpívali.

Kytici květin, jako poděkování za organizaci této nevšední přehlídky předal ředitelce školy Marii Grimlové primátor města Jan Mareš a zaměstnanci Palachovky. Paní Irena Pláničková předala obrovský dort, který byl sladkou tečkou za Divadýlkem.

Patnáctým ročníkem končí tradice chomutovských DIVADÝLEK v KaSSu a tak vedle úsměvů, radosti, potlesku a zpěvu se objevil i smutek nad tím, že každoroční setkávání přátel už nebude. Jak ale řekla ředitelka pořadatelské školy Marie Grimlová: „Divadýlko sice končí, ale naše škola má spoustu dalších aktivit, při kterých se můžeme s našimi přáteli ze „speciálek" potkávat. Vždycky, když něco hezkého končí, tak něco hezkého zase může začínat. Divadýlko bylo hodně náročnou akcí, do které byli zapojeni nejen žáci, ale také celý sbor pedagogických i ostatních zaměstnanců."

Videosestřih z letošního Divadýlka najdete dole, fotogalerii potom TADY.

Zdroj: Youtube

15 let, 137 představení, 3 288 účinkujících…

Patnáct ročníků Divadýlka stojí také za malé ohlédnutí se do jeho historie. Jenom první dva ročníky se odehrály v prostorách školy v Palachovce, ale všechny ostatní již proběhly v KaSSu na Zahradní. Nikdo nespočítá, kolik diváků tuhle přehlídku vidělo, ale po jevišti před nimi prošlo úctyhodných 3 288 účinkujících, kteří zde předvedli svoji tvořivost, talent a hlavně spontánnost, kterou se tato představení vyznačují.

A bylo těch představení celkem 137. Všech patnácti ročníků se zúčastnily pouze dvě školy pořadatelská Palachovka a potom Základní škola praktická z Klášterce nad Ohří.

Další zajímavostí je, že na všech patnácti ročnících účinkovali Tomáš Schejbal, Verunka Heřmanová a Jára Kraus, dnes již studenti Střední školy technické, gastronomické a automobilní. Pro své „herce z Palachovky" napsala 15 pohádek ředitelka školy Marie Grimlová a cukrárna Petra v Jirkově darovala souborům za jejich vystoupení 137 úžasných dortů. Jeden ročník měl i zahraničního hosta ze speciální školy v Annabergu Buchholzi . Celkem čtyřikrát bylo Divadýlko dvoudenní akcí.

Tak bychom mohli historií přehlídky listovat ještě hodně dlouho. Jisté ale je, že si DIVADÝLKO svoji pozornost zasloužilo nejen za svojí vzornou organizaci, ale i tím, že je to vlastně ojedinělá akce v České republice a proto má také svoje místo ve statistikách Ministerstva kultury ČR a v sekci českého amatérského divadla.