„Letošní mládě je teprve druhým mládětem úspěšně odchovávaným v zooparku. Poprvé se odchov podařil před osmi lety,“ vysvětlil chovatel Petr Hora, který o mládě pečuje. Mládě Orla skalního v době kdy mu byl sotva měsíc.

A nejedná se už o žádného drobečka. „Po vyklubání vážilo mládě pouhých 110 gramů. Denně spořádá až jeden kilogram masité potravy a za 24 hodin dokáže přibrat až 200 gramů,“ dodal chovatel. V necelých dvou měsících tak vážil už téměř pět kilogramů.

Jak se nakonec ukázalo, zoopark odchovává samici. „Po dvouměsíční práci s orlem jsem po porovnání váhového přírůstku došel k závěru, že se jedná o samici,“ řekl Hora. Ta zatím nese jméno Eliška.

Orel skalní se vyskytuje v Severní Americe, Asii, severní Africe a Evropě. Je to druhý největší dravec České republiky. Je částečně tažný, hnízdit přilétá do Alp a severní a jižní Evropy, kde si ve skalách staví robusní, dva metry široká a metr vysoká hnízda. Mláďata jsou čistě bílá, později přibývá černé skvrnění. K lovení používají svůj výborný zrak a při letu střemhlav dokáží vyvinout rychlost až 300 kilometrů za hodinu.

Orel skalní a lidská kulturaAquila chrysaetos, orel skalní, je nejrozšířenější „národní zvíře“ na světě - vybrala si ho Albánie, Německo, Rakousko, Kazachstán i Mexiko. Mnoho dalších států má ovšem orla ve svých symbolech, přestože jej jako oficiální národní zvíře nechápou. Proč je jako symbol ale tolik oblíbený? Odpověď hledejme v antickém Římě a jeho dopadu na západní kulturu - římská orlice představovala znak legií a obecně i římské civilizace, která měla zásadní význam pro formování pozdějších západních kultur. Orel se dostal ale i dále - symbolem Spojených států americký je orel bělohlavý. Opět se jedná o římský vliv, vznikající stát také částečně navazoval svými ideály na antický Řím, což lze vidět i na tehdejší tamější klasicistní architektuře. Orla „adoptoval“ i Adolf Hitler, jako symbol jej měla strana NSDAP. Během jeho vlády se začal objevovat na monumentech i říšských stavbách. V německé tradici má orel obzvlášť silnou pozici - za vše mluví třeba téměř tisíciletá Svatá říše římská, která měla ve znaku taktéž orlici.