Zasněžená hora pod modrou oblohou a žhnoucím sluncem, které představuje duchovní a materiální štěstí všech živých bytostí Tibetu. Vlajka tibetské exilové vlády se bude třepetat na vrcholu nejvyšší hory Krušných hor i v oknech některých radnic, obecních úřadů a škol. Protože se o Tibetu říká, že je střechou světa, výprava poslanců a senátorů, včetně chomutovského Přemysla Rabase, ji vynese také na střechu České republiky. Na Sněžku.

Vlajku pro Tibet, která se každoročně koná 10. března, opět podpoří Kadaň, Klášterec nad Ohří a Vejprty, z obcí Výsluní, Blatno, Chbany a Vilémov, jak vyplývá ze stránek spolku Lungta, který kampaň koordinuje. Dále kadaňské gymnázium a některé základní školy v okrese.

Přidávat se mohou i další, aby tak symbolicky podpořili Tibet a poukázali na dlouhodobé porušování lidských práv v této zemi. „Je potřeba bránit lidská práva a hodnoty a je ohromně důležité to dětem připomínat,“ nepochybuje ředitel kadaňského gymnázia Tomáš Oršulák tím spíše, že je společnost v posledních letech názorově rozštěpená.

Ke kampani se nepřipojí Jirkov. V Chomutově, kde také tibetskou vlajku nevyvěšovali několik posledních let, ještě nejsou rozhodnutí. Záleží, jak budou ve středu hlasovat zastupitelé. „Já budu jako vždy pro vyvěšení tibetské vlajky,“ zmínil náměstek chomutovského primátora Milan Märc s poznámkou, že podstatné ale bude kolektivní rozhodnutí.

Výstup na Sněžku

Výprava složená z poslanců, senátorů a starostů vynese vlajku 9. března na vrchol Sněžky. Chybět v ní nebude Přemysl Rabas, který se nedávno stal předsedou senátní části Parlamentní skupiny přátel Tibetu, dále starostka Blatna Iveta Rabasová a za umělce orasínský Josef Šporgy.

Podle Rabase je tento symbolický akt v dnešní době zvlášť důležitý. „Když se rozhlédnete, jak narůstá nenávist a násilí. Jsou to signály, které předcházejí vzniku totalitních režimů,“ upozornil. K výšlapu na Sněžku se může přidat i veřejnost, sraz je v poledne před infocentrem Veselý výlet v Peci pod Sněžkou.

Hned další den, 10. března, je možné se připojit k pouti za svobodný Tibet, která začne v 9 hodin u kapličky Bolestné matky Boží v Orasíně. Tibetskou vlajku vyvěsí na vrcholku Klínovce také senátor a starosta Božího Daru Jan Horník.

Podle dobrovolníků spolku Lungta zatím potvrdilo účast na kampani 689 měst a obcí. Akci Vlajka pro Tibet spolek považuje za významnou právě i s ohledem na současnou politickou a společenskou situaci. „Z nejrůznějších míst často zaznívá, že společnost je rozdělená. Mnozí nesouhlasí s chováním prezidenta Zemana. Dostáváme sem tam z radnic neformální odpovědi typu: Ano, tibetskou vlajku určitě vyvěsíme, už jen kvůli tomu, kdo nám vládne na Hradě,“ přiblížila koordinátorka kampaně Marcela Procházková.

„Stejně tak z radnic, kde třeba vládnou komunisti, rádi píšou vzkazy typu: Určitě se nepřipojíme a už nám žádost nikdy neposílejte. Myslím, že je mrzí, že nám to nemůžou zakázat,“ uzavřela s úsměvem.

V neděli 10. března si připomeneme už šedesáté výročí tibetského povstání proti čínským okupantům.