Těhotná Marcela Veverková a Antonín Berky, nábožensky založení rodiče osmi dětí, včera odmítli volně průchozí, zdevastovaný a neobyvatelný městský byt v Chánově nabízený magistrátními úředníky. Zoufalému otci ujeli na radnici nervy. „Hodil jsem jim ty klíče pod nohy, protože jsme je nepotřebovali. Byt byl otevřený. Je to hrůza,“ řekl Deníku.

„Teď to vypadá, že město se chová hrozně, ale tak to není,“ sdělila Deníku úřednice, která je do případu zasvěcena, ale nepřála si být jmenována. Emoce rodičů prý chápe, ale hájí úředníky, na které sociálně slabí lidé křičí každý den.

„Není to jednoduché ani pro jednu stranu. Nedělá nám radost posílat někoho do Chánova. Oni svou situaci s námi nechtěli dříve řešit, a my jim proto mohli rychle nabídnout jen to, co v tu chvíli bylo k dispozici. Brali jsme to tak, že nastala krizová situace. Bylo riziko, že budou s dětmi venku,“ dodala úřednice. Potvrdila, že děti nejsou zanedbané: „Vypadají dobře a zdravě.“

Deník ve středu upozornil, že velká rodina se ocitla na dlažbě, protože soukromá ubytovna jí z neznámých důvodů po šesti letech neprodloužila bydlení. Podle rodiny to bylo kvůli devátému dítěti, které se má za měsíc narodit. Vlastník ubytovny to bez dalšího vysvětlení odmítl.

Žádné azylové bydlení pro tak početnou rodinu v Mostě neexistuje.

Šest dětí zatím bydlí v azylovém zařízení Mostečánek v místním dětském domově, který nedávno začal pomáhat dětem v okamžité nouzi. „Je to něco nádherného,“ pochválil novou službu Berky, který hledá pro všechny nový domov: ubytovnu či podnájem. Jeho třiatřicetiletá družka Marcela bude s nejmenší, dvouletou dcerkou spát zřejmě u sestry v Lounech, která žije s třemi dětmi v bytě 1:3. Berky možná přenocuje u švagra v Praze. I tam chce hledat bydlení a práci.

Šedesátiletý Berky, bývalý řidič, je nezaměstnaný od roku 1998. Říká, že místo shání, že je v databázích uchazečů u desítek firem, ale kvůli předdůchodovému věku o něj nikdo nemá zájem. Navíc je poloviční Rom. „Kdyby mi dal nějaký člověk práci, budu tak šťastný, že se za něj budu každý den modlit v kostele,“ uvedl. Šest dětí chtějí v azylu navštěvovat tak často, jak to jen bude možné. Sedmé dítě je v Liberci na lékařském vyšetření. Před šesti lety rodina bydlela v podnájmu v jednom domě v Kralupech nad Vltavou. Před nečekaným prodejem domu se museli vystěhovat a náhodou našli volné místo na ubytovně v Mostě.

Co bude dál, netuší. Tvrdí, že se všichni odstěhují do jakéhokoliv města, hlavně ať skončí jejich odloučení.

„Jde mi o děti. Chceme být zase spolu,“ řekl matka.

Jsou závislí na dávkách. Podle Berkyho byl měsíční příjem rodiny necelých 23 tisíc korun, z toho 7 600 platili za tři pokoje na ubytovně, která měsíčně stála 14 tisíc. Zbytek nájmu doplácela sociálka. Kolik dostanou teď, nevědí.

Podle tiskové mluvčí mostecké radnice Aleny Sedláčkové rodiče tušili hrozící výpověď z ubytovny už v prosinci, kdy jim úředníci začali hledat náhradní bydlení i v jiných okresech, ale rodina prý byla málo aktivní a podcenila to.

„Nabídka Chánova nebyla ideální řešení, ale byla to jediná možná varianta,“ potvrdila Sedláčková. Podle radnice odpovědnost nese i rodina. Berky kritiku přijímá, přesto je zklamán, že úřad nezabránil rozdělení soudržné rodiny.

Jeho děti, které chodí na 16.ZŠ, vynikají v učení a mají vyznamenání. Zaměstnanci školy vybrali pro rodinu sedm tisíc korun, aby měla na případnou kauci na nájem, pokud něco najde.