Po roční pauze si budou Chomutované opět zvykat na poplatky za odpady. Budou dokonce mnohem vyšší než posledně. Když vedení města před rokem poplatek odpustilo, vycházel na 250 korun, nově ho zastupitelé stanovili na 500 korun na hlavu a rok. Rozhodli tak na středečním zasedání.

Z úst ekonoma města zazněly čtyři argumenty pro znovuzavedení, tím hlavním je však snaha snížit deficit rozpočtu ve výši 60 milionů korun. „Zavedením poplatku za odpady ho snížíme o více než třetinu,“ zdůvodnil Jan Mareš. „Jeho placení je zákonná povinnost, dalším důvodem je zapojení každého občana do systému města pro nakládání s odpadem a posledním je určité pokřivení trhu, protože věcí, které jsou zdarma, si zpravidla občané neváží,“ vyjmenoval ekonom.

Podle primátora měla úleva od poplatků nulový efekt. „Vůbec nic nám to nepřineslo,“ zhodnotil Marek Hrabáč (ANO) s tím, že se černé skládky dále šíří, ačkoli se lidé mohou odpadu zbavovat zdarma. Navíc městu vzrostly náklady na odpadové hospodářství, protože má novému dodavateli, který se postará o odvoz na skládku, platit o 5,2 milionu ročně více. „Řešíme také třídění odpadu a jestli v rámci moderních technologií můžeme přistoupit k podzemním kontejnerům,“ poukázal, kde ještě budou peníze potřebné.

Námitky proti opětovnému zavedení poplatku měli členové opozičního hnutí PRO Chomutov, kteří před rokem zrušení navrhli. Tehdy pro něj vedle ostatních zastupitelů hlasoval i primátor a oba jeho současní náměstci, což také členové hnutí připomněli. „Nyní nám pan primátor předložil materiály, kde se píše, že je město už dva roky v deficitním hospodaření a je třeba s tím něco udělat. Jestli jsme dva roky v deficitním hospodaření, jak to, že dosud jsme si tu částku mohli dovolit a teď nemůžeme?“ dotázal se Marián Bystroň (PRO Chomutov). „Chybí mi od vás základní sdělení, že první rozhodnutí bylo před volbami a druhé po volbách,“ glosoval.

„To je mířeno níže než pod pás,“ dopálilo primátora Marka Hrabáče (ANO). „Kdybych připustil, že to byl předvolební tah, tak ho ale nenavrhovala koalice. Vzešel od vás, z opozice,“ zdůraznil.

Smazání poplatků navrhlo PRO Chomutov loni v prosinci poté, co vládnoucí koalice ve složení ANO, Nový sever, KSČM a ČSSD protlačila dotaci vrcholovému sportu s odůvodněním, že si to rozpočet může dovolit.

Poplatek od ledna

Diskuze se kolem znovuzavedení poplatku točila půl druhé hodiny, nakonec ale zastupitelé návrh prohlasovali. Poplatek bude zavedený od ledna.

Roční náklady na svoz a likvidaci odpadu vycházejí na 660 korun za osobu, město tedy bude i nadále doplácet 160 korun. Do pokladny by mu ale mělo nově přitékat 22 milionů korun ročně. Dosud město náklady na svoz a likvidaci odpadu hradilo z příjmů daně z nemovitosti, která v Chomutově patří k těm vyšším. Jak se nechaly slyšet vládnoucí ANO a Nový sever, brzy navrhnou její snížení. Město vybíralo poplatky za odpady od roku 2002 do loňského prosince. Pět set korun občané naposledy platili před šesti lety, od roku 2015 to byla polovina. V dalším roce vedení města uvažovalo o vrácení se k původním pěti stovkám. Po převratu na radnici se ale návrh nepodařilo prosadit.