Zbavit se reklamních poutačů nebo riskovat pokutu až 200 tisíc korun? Když dostali podnikatelé v centru Chomutova od stavebního úřadu dopis zhruba v tomto duchu, nerozpakovali se. Reklamu sundali. Kritizují ale město, že je likviduje, protože k nim zákazníci nenajdou cestu.

Výzvu ke zjednání nápravy dostala více než dvacítka podnikatelů. „Umístění reklamních poutačů je provedeno v rozporu s veřejným zájmem (podle stavebního zákona), a to zejména v rozporu se zájmem státní památkové péče,“ stojí v ní.

Stavební úřad současně vyzývá vlastníky, aby se postarali o nápravu tím, že je z fasády do určitého data odstraní, jinak mohou dostat vysokou pokutu.

V otvické zóně roste benzinka a sportbar
V otvické zóně roste benzinka a sportbar. Staví je firma napojená na Nováka

Mezi první vlnou adresátů, kteří se museli do konce ledna reklamy zbavit, byl například majitel Restaurantu Gest v Ruské ulici Kamil Gellner. Pokud někdo slyšel chválu na jeho kuchyni a vydá se do restaurace poprvé, nejspíš bude chvíli bloudit. Z ulice zmizel nejen plastový banner rozpažený přes ulici, ale i reklamní světelná výstrč. Ne příliš výrazný polep zůstal jen na vstupních dveřích.

Majitele razantní postup úřadu nemile překvapil. „Nařídili nám sundat reklamu, město ale nenabídlo architekta, který by řekl, jak mohou vypadat nové poutače,“ vadí podnikateli, že náhle zůstává bez viditelného označení. „Je to arogance moci, neváží si, že tu ještě něco je,“ vadí mu.

Díry jako po střelbě

„Oholených“ je i několik dalších domů. Po poutačích zůstaly jen světlejší obdélníky fasády a řady děr po kotvení. „Je to jako po střelbě. Co je na tomhle lepšího?“ ironicky zhodnotil nový vzhled domů Marcel Huml.

Jako provozovatel America Grill Baru a Pasáže Trend v Revoluční ulici i on dostal obsílku a musel se zbavit reklamy. Zmizel třímetrový vodorovný poutač a další dvě reklamy. Svislý poutač s názvem grill baru ale navzdory tomu, že mu hrozí pokuta, ponechal.

America Grill Bar přišel o třímetrovou vodorovnou reklamu. Svislou provozovatel zatím ponechal.Zdroj: Deník/Miroslava Šebestová

America Grill Bar přišel o třímetrovou vodorovnou reklamu. Svislou provozovatel zatím ponechal.

„Nařídili nám sundat všechno včetně názvů, jenže jak mám podnikat, když nemůžu mít označenou provozovnu? Jak lidé poznají, že je v patře restaurace nebo třeba internet?“ rozčiluje Humla.

Vadí mu, že za zákazem nenásledují další logické kroky, které by současnou situaci řešily. „Jestli město řekne, že mám za A sundat reklamu, pak chci za B vědět, jak konkrétně má nové označení vypadat jakou má mít velikost, barvu a materiál, a za C ho chci mít schválené za čtrnáct dnů,“ namítl. Místo toho úřadu předložil nové řešení reklamy a čeká, kdy bude posvěcené či jestli vůbec. Výroba bude na jeho náklady.

Vietnamci v Chomutově oslavili příchod nového lunárního roku.
Barvy a prohýbající se stoly: Vietnamci v Chomutově přivítali rok Psa

V Ruské ulici musely zmizet světelné výstrče drogerie Rossmann, Zahrádkářské služby, Čínské restaurace a reklamy Marlboro a Sazka. Stejně tak i nápis Potraviny či Generali. Hálkova ulice zůstane bez světelného označení finančních institucí a pojišťoven.

Vedení města nabízí dotace

Proč bylo potřeba město očistit od reklamy, ačkoli se zdá, že ještě donedávna nevadily? "Postupem času se městská památková zóna zaplnila reklamními nosiči, které upozorňují na již často neexistující provozovny," objasnil mluvčí magistrátu Tomáš Branda. "Velmi často zůstaly na fasádách domů třeba poutače na alkoholické i nealkoholické nápoje, které však uvnitř nemovitostí již nelze zakoupit, protože provozovna již dávno nefunguje. Některé reklamy dokonce odkazovaly na provozovny ve zcela jiné části města a podobně," dodal.

Oslovení vlastníci nemovitostí museli poutače odstranit, protože porušovali zákon. Postrádali totiž územní rozhodnutí či územní souhlas. "Pro vlastníky se nejedná o nové povinnosti," upozornil mluvčí.

Aby si podnikatelé mohli své nemovitosti v centru zvelebit, nabízí jim město možnost využít dotace z Programu obnovy městské památkové zóny. Jeho cílem je zlepšení vzhledu historické části města, který může být narušovaný právě reklamním smogem. „Zavedli jsme grantový program na obnovu vizuální části jednotlivých domů,“ vyjádřil se na Facebooku náměstek chomutovského primátora David Dinda. „Vlastníci mohli a letos znovu mohou získat podporu města na obnovu fasády, střechy, oken. Podpora není vůbec zanedbatelná,“ doplnil.

Myslivecký ples v jirkovském divadle
FOTO: Do zelena. Jirkov hostil myslivecký ples