Léto se ještě nepřehouplo do své druhé poloviny a v Otvicích už se zařizují na zimu. Dokončují tam kopec na sáňkování, který má osmdesát metrů dlouhou dráhu a dojezd dalších třicet metrů. Bude také osvětlený.

Kopec na sáňkování přitom vznikl jako z nouze ctnost, která obci ušetřila peníze. „Chtěli jsme využít výkopovou zeminu z komunikací, která se nám vršila na bývalém drážním pozemku. Skládkovné je totiž vysoké, tak by nás i s odvozem vyšlo draho,“ vysvětlil otvický starosta Pavel Ašenbrener.

Hora zeminy postupně vyrostla na pozemcích, které obec před šesti lety vykoupila od drah. Její základ tvořily zbytky komunitního kompostiště. Na ně obec navážela tuny zeminy zbylé po budování cest, ale třeba také soukromých bazénů. Hlínu tam totiž směli vozit i sami místní. Za poslední čtyři roky hromada vyrostla do úctyhodných rozměrů a obec by se jí zbavovala draze.

Ilustrační foto.
Dejte peníz paninko, čeká vás štěstí. Chomutovany obtěžují věštkyně

„Proto jsme uvažovali, že ji vytvarujeme do kopce. A když už do kopce, tak takového, na kterém by se dalo sáňkovat. Dali jsme tomu přidanou hodnotu,“ vylíčil starosta. „Nakonec jsme si začali ještě trochu vymýšlet a přidali terénní vlny, takže když si tam zajede někdo z nedaleké cyklostezky, může se vyřádit také na kole,“ dodal spokojeně.

Kopec pro sáňkaře a cyklisty je utažený a plný terénních vln. Těžké stroje už odjely, místo nich ale nastoupí pracovníci, kteří ho osijí travním semenem.Zdroj: OÚ OtvicePodle starostova odhadu obec ušetřila téměř dvě stě tisíc korun a ještě získala novou atrakci, za kterou jsou místní rádi. Jiná možnost, kde si pořádně zajezdit, totiž v rovinatých Otvicích není.

„Byl to dobrý nápad,“ líbí se Vladislavě Wottavové, která bydlí na dohled od čerstvě utaženého kopce na sáňkování. „Mám desetiletého syna, je právě v období, kdy vše testuje, a tak tam s kamarády každou chvíli drandí na kole. Už na něm také v zimě bobovali, ale to ještě nebyl upravený a dráha nebyla tak široká,“ usmívá se žena spokojeně.

Protože se v zimě brzy stmívá, počítají Otvičtí také s nasvícením dráhy. „Právě tam podél silnice budujeme veřejné osvětlení, takže stačí udělat přípojky. Přidá se halogen a budeme mít kopec na zimu osvětlený,“ nastínil Ašenbrener.

Chomutovské maminky cvičí s kočárky
V Chomutově pořádají cvičení pro maminky s kočárky

V úvaze bylo, že by obec zainvestovala i do zařízení, které by malé sáňkaře a bobaře vytáhlo nahoru. Nakonec ale od nápadu upustila. „Řekli jsme si, jen ať se ty děti hýbají a proběhnou se aspoň do kopce,“ směje se starosta.

Zpevněný kopec najdou sáňkaři i cyklisté nedaleko cyklostezky ve směru na Zaječice. Zatím je to hnědý uhutněný povrch, který však brzy zaroste trávou. Během čtrnácti dnů ho nechají osít.