Už před šesti lety přišla společnost Povrchová důlní s.r.o. s investičním záměrem vystavět komplex tříhvězdičkových hotelů 3 Star Activity Hotels. Největší z nich má být právě v bývalé galvanovně. Zatímco dva penziony už vyrostly na zelené louce a jsou plně využívány, na galvanovnu je od silnice stále smutný pohled.

„Abychom mohli začít komplexně stavět s veškerým technickým zázemím, musí proběhnout změna v územním plánu tak, abychom mohli na louce vedle galvanovny postavit také sportoviště a parkoviště,“ vysvětluje jednatel společnosti, kde se celá věc zasekla. „Těžko by tam lidé dlouhodobě jezdili, dokud by neměli v okolí hotelu zajímavá vyžití,“ dodává.

Úřady a jejich nekonečný příběh

Zastupitelstvo Loučné už v roce 2004 odsouhlasilo změnu využití louky na sportoviště, kde mají být mimo jiné kurty, menší sjezdovka a bobová dráha. Z nejvyšší instance – z krajského úřadu se ale několikrát dokumenty vrátily zpět do Loučné, jako nedostačující.

Než totiž proběhne změna v územním plánu, musí se vyjádřit až cca padesát dotčených orgánů a každý na to má nějaký limitní čas. Toto kolečko se nikdy nepodařilo včas a se všemi podmínkami naplnit. Například i kvůli změnám ve stavebním zákonu v roce 2007.

Že se celá věc nepřiměřeně vleče připouští i starosta města Loučné Rostislav Velek.

„Papírová anabáze trvala opravdu extrémně dlouho. Nicméně na posledním zasedání zastupitelstva byla schválena změna územního plánu. Právní moci nabyde příští středu. Pan Náhluk,jako zástupce investora bude moci brzy pokračovat ve svých plánech,“ věří starosta.

Podnikatel se naopak obává, že se nekonečný příběh bude opakovat. „Přístupem úřadů jsem zdrcen, smát se celé záležitosti mohu leda tak u dobrého vína ,“ dodává.

S rukama v klíně ale nezůstává. Galvanovnu mezitím nechala společnost na své náklady zbavit jedů.

Uklizeno za sedm miliónů

„Nemohl jsem čekat, až se vypíší granty, a tak jsem ji nechal vyčistit za sedm miliónu korun,“ uvedl Stanislav Náhluk. „Věděl jsem, že by tam mohly i přes zákaz vlézt děti a zničit si zdraví. Ve vanách byly sloučeniny těžkých kovů. Pozůstatek bývalé Desty,“ dodává.

Vedení města tento krok vděčně přivítalo. Stejně jako další plány podnikatele.

Skelet původní galvanovny tvoří zdravá betonová konstrukce, která neskončí jako suť. Stane se základem části moderního hotelu. Také největšího. Rodina hotelů 3 Star Activity se za léta úřednického přešlapování rozrostla. Vedle původní Star „jedničky“ v Háji a „dvojky“ v Loučné se stal „čtyřkou“ známý hotel Lesní zámeček přímo v centru klínoveckého skiareálu a „pětkou“ je další část Lesního zámečku.