Vzduch devět stupňů nad nulou, voda pět. Do tmavých vod Ohře přesto v roce 2017 vstupila skupina otužilců, které z nábřeží sledovalo přes dvě stě lidí zachumlaných v zimních bundách, mnozí se svařákem v ruce. „Prcku plavej! Dejchej!“ hecuje jednoho z plavců kdosi v davu. Odpověď žádná, všichni ve vodě se soustředí na tempa a cíl. Jsme v kadaňském podhradí, kde tehdy uspořádali už desátý ročník Silvestrovského koupání. 

Výzvu tenkrát přijalo sedmnáct plavců včetně jedné ženy, která původně o akci neměla tušení. Přidala se spontánně. „Ještě před dvěma hodinami jsem o ní ani nevěděla, ale byli jsme se dnes otužovat s kamarádem v potoce nad Kláštercem nad Ohří. Chodívám tam soukromě a vždy se snažím vyhecovat někoho, kdo se přidá. Přidal se Martin a zmínil se o koupání tady v Kadani,“ popsala Klášterečanka Petra Ledvinková, jak se ocitla mezi ostatními plavci. 

Ilustrační foto
Silvestr v regionu letos kotel zábavy nenabídne, města ruší ohňostroje

A jaké byly její pocity? „Super. Naprosto nabíjející. Když je chladněji, štípe to i na vzduchu, když člověk vyleze z vody. Takhle je na slunci příjemně,“ ocenila milosrdně teplý zimní den. „Na druhou stranu bylo horší jít ze sluníčka do studené vody,“ doplnila půvabná dlouhovláska. 

Dvojité otužování zažil i její společník Martin Marcikán z Kadaně, pro kterého šlo však, na rozdíl od Petry, o naprostou premiéru. „Je to skvělé, lepší než v Klášterci. Voda je tu teplejší. Tam jsme řvali na celé lesy,“ se smíchem se o zkušenost podělil muž, pro kterého šlo o další z životních výzev. „Doporučuji každému, kdo to nezkusil,“ dodal. 

Silvestrovské koupání vymyslel Radek Hlavatý, podporovaný partou kadaňských kamarádů.  Až na jeden ročník, kdy byl nemocný, absolvoval všechny. Tento patřil k těm mírnějším. „Zažili jsme zimu, kdy jsme v ledu vysekali bazén. To byl čtvrtý, pátý ročník,“ zavzpomínal.