“Támhle ten chci,“ vybrala si Natálka Pukalová půlmetrový pískovec. Do ruky dostala majzlík, palici, zaklekla a začala poťukávat kámen, aby z něj dostala horní vrstvu a vyloupla podobu. Nářadí se jí vrklalo v rukou, palicí se občas klepla do palce, přesto u práce vydržela skoro hodinu.

Stejně jako sedmiletá školačka mohl včera kdokoli, kdo zavítal na zahradu vejprtské Galerie H, vyzkoušet, jak chutná kumšt. Do workshopu se zapojilo na třicet zájemců, hlavně dětí a několik dospěláků. Mezi nimi také fotoreportér Deníku Jan Vraný. I ten se stal na chvíli sochařem.

„Vybral jsem si kámen, jak ale nemám umělecké cítění, nedokázal jsem vidět, co by z něj mělo být,“ komentoval dodatečně. K ruce mu byl, stejně jako ostatním sochařům – laikům, majitel galerie Petr Hladký. Poradil, že by z pískovce mohla být hlava. „No jo, ale udělat nos a oči mi trvalo skoro dvě hodiny. Pusu jsem měl jen naznačenou, pak klepnu a rty odlétly,“ odfrkl si náš fotograf po práci. „Není to žádná legrace. Navíc, jak se z toho pískovce práší, člověk má pořád plné oči a pusu prachu,“ dodal náš kolega.

Původně si každý, kdo by projevil zájem, mohl své dílko odnést domů. Protože ale práce na kameni trvala dlouho, nakonec se všichni střídali v práci na jediném kameni, který načala Natálka, a tesali ho do výsledné podoby. Zůstane na památku v galerii.

Smyslem workshopu, který se ve Vejprtech konal v rámci 19. Mezinárodního sochařského sympózia, bylo ukázat, že je sochařina skutečně uměním a těžkou dřinou. „Šlo o to, aby si to lidé mohli vyzkoušet a jiní, aby si uvědomili, že jsou daleko od pravdy, když říkají ´tohle bych svedl taky´,“ uvedl Hladký. Například sochaři, kteří platí ve svých zemích za renomované a účastní se desetidenního sympózia, dělají na svých sochách 12 – 14 hodin denně.

Některé diváky překvapilo, že pracují s moderní technikou. „Vítám šanci vidět, jak vznikají sochy a to, že si to dcera může vyzkoušet. Nenapadlo mě ale, že se to dnes dělá za pomocí flex a rozbrušovaček,“ překvapilo pana Pukala. „Jsem trochu zklamaný. Myslel jsem, že by to měla být rukodělná práce,“ dodal k tomu.

Podle majitele galerie by bez pomoci moderní techniky sochy nikdy nemohly vzniknout v tak krátkém čase, který je sympóziu vyměřen. „Podobu z kamene stejně musíte vytahovat i ručně. S pomocí techniky je to ale rychlejší,“ dodal.

Výsledky prací uměleckých sochařů budou v Galerii H k vidění 20. července. Díla, která jsou obdivuhodnou ukázkou sochařské školy hned několika zemí, poputují zdarma do vybraných měst. Dvě ozdobí i město Kadaň.