Některá města v Ústeckém kraji podporují legislativní návrh, který umožní vyvlastnit objekt, o který se jeho majitel dlouhodobě nestará. Vedení měst na Chomutovsku s ostatními většinou souhlasí, ale upozorňují na možné problémy.

Součástí vládní předlohy nového občanského zákoníku je návrh, aby obcím připadly nemovitosti, o něž se přes deset let nikdo nestará. Teď se tím zabývá sněmovna a zdá se, že poslanci vládní verzi ještě upraví. Uvedené nemovitosti by podle navržené změny připadly nikoli obci, ale státu. V tomto případě by byla vedení měst na Chomutovsku spokojenější.

Téměř v každém městě se totiž takové objekty najdou. Kromě estetického hlediska tyto domy mohou také ohrozit bezpečnost. Chomutovský magistrát eviduje pětatřicet problematických budov. „Každá z nich je v různém stavu a stavební úřad je proto rozdělil do tří kategorií. Podle těch se pak plánují pravidelné kontroly, “ vysvětluje tisková mluvčí Chomutov Šárka Schönová.

V Jirkově se jedná především o dva objekty, ale našly by se i další. Jedním z nich je bývalá samoobsluha naproti Horníku - naproti poště, dalším je pak bývalý bar vedle čalounictví na rohu v Chomutovské ulici. Podobný případ mají také v Kadani, například na Žatecké ulici.

Pouze v Klášterci nad Ohří s tímto problémem nebojují. „Chápu ale města, že tato aktivita je. Je to jediná možnost dát města do pořádku,“ sděluje starosta Klášterce nad Ohří Jan Houška.

Podle Chomutova není řešením, aby vše přecházelo do majetku města. Je to jen jedna z možností, ale neřeší to všechno. „Pro některé obce by to mohlo být dokonce likvidační,“ dodává Schönová.

Jirkov s Chomutovem souhlasí. Podle jirkovského starosty je zásadní, zda by nemovitosti připadly obci nebo státu. „Když to bude patřit státu, tak to obec udělá, ale za státní peníze,“ vysvětluje starosta Jirkova Radek Štejnar. V případě svalení povinnosti na obce by mohl vyvstat problém s hledáním finančních prostředků.

„Je to případ od případu. Bylo by lepší, kdyby to přešlo na stát,“ hodnotí jednoznačně starosta Kadaně Jiří Kulhánek. „My jsme zatím nic takového nepodpořili,“ dodává.

Jirkov nakonec ale tento legislativní návrh podporuje. „Určitě by nám to ve spoustě věcí ulehčilo,“ hodnotí starosta. Důležité jsou ale podle něj především podmínky. „Otázka je, jaká by byla omezení. Pokud by bylo možné objekt obratem prodat za minimální cenu zájemci, tak v tom nevidím problém,“ říká starosta.

Kadaň upozorňuje ještě na jeden z dalších problémů, kterým jsou domy v památkové rezervaci. Ten by právě zde mohli řešit. Opravy těchto domů totiž s sebou nesou velké finanční náklady, které by město ve svém rozpočtu jen těžko hledalo.

V současné době mají obce podle stavebního zákona povinnost zabezpečit objekty tak, aby nedošlo ke zranění. Často tak vynaloží prostředky, které pak musí dlouhodobě vymáhat.