Jako by už patřila Jirkovu. Město odkoupí téměř stoletou maringotku po slavném cirkusovém principálovi a Jirkovanovi Karlu Kludském. Zastupitelé na středečním mimořádném zasedání posvětili její koupi za 600 tisíc korun.

Tržní cena původně luxusního salonního vozu byla podle znaleckého posudku stanovená na 501 600 korun. Následně o této sumě město s majitelem jednalo, nakonec se ale obě strany dohodly, že bude o zhruba sto tisíc vyšší.

„Částka 600 tisíc je výsledkem jednání,“ upřesnila starostka Darina Kováčová (ANO). „Majitel chtěl milion korun,“ dodala pro úplnost. Navýšení dohodnuté kupní ceny oproti ceně stanovené znaleckým posudkem zastupitelstvo odůvodňuje veřejným zájmem na zachování památky, která má vztah k historii a kulturnímu dědictví Jirkova.

Se započtením nákladů na převoz, uskladnění a včetně částky za zpracovaný znalecký posudek se prvotní náklady dostávají na zhruba tři čtvrtě milionu. Spolu s renovaci zřejmě vyšplhají ke dvěma milionům.

Předběžný odhad nákladů na rekonstrukci pro město vypracoval kurátor cirkusové sbírky Národního muzea v Praze Hanuš Jordan. „Podle mého odhadu vycházejícího z analogií, rekonstrukce podstatně menších maringotek z cirkusové historie, by částka mohla přesáhnout 1,2 milionu korun,“ odhadl odborník.

Opozici chyběly přesnější podklady

Zastupitelé nenacházeli shodu, pokud jde o odkup maringotky. Zatímco se koalice snažila záměr protlačit, opozice kritizovala, že nebyly předloženy materiály v takové podobě, aby se zastupitelé mohli rozhodnout podle nejlepšího svědomí. Město mělo vypracovaný znalecký posudek na odkup maringotky, nezajistilo ale odborný posudek restaurátora ohledné následné renovace. Nahrazoval ho předběžný odhad nákladů vypracovaný kurátorem cirkusové sbírky Národního muzea.

„Jestli mám v této věci zodpovědně rozhodnout, chtěl jsem vědět, kolik bude stát maringotka, což jsem se teď dozvěděl. Druhá věc jsou náklady na rekonstrukci a tam je zakopaný pes,“ uvedl Petr Kaššák (Strana svobodných). „Tahle investice by si zasloužila skutečného profesionálního odhadce. Je relevantní to očekávat. Jinak se dost dobře může stát, že se náklady vyšplhají na pět nebo sedm milionů,“ dodal.

Po přestávce, kterou si zastupitelé vyhradili pro schůzku předsedů klubů, se přesto záměr nakonec podařilo prohlasovat. Bylo to za pomoci opozičního hnutí Náš Jirkov, samotné koalici by hlasy nestačily. Hlavním argumentem byla jedinečnost památky a neopakovatelnost nabídky. Strana svobodných hlasovala proti, ČSSD se zdržela.

Salonní vůz byl vyroben v roce 1926 firmou Buschbaum Hannover pro spoluředitele velkocirkusu Karla Kludského ml. (1891 – 1967). Poté, co se slavný cirkus rozpadl, byla maringotka umístěna u vily Kludských v Jirkově a posléze byla do roku 1967 v jirkovských Vinařicích, kde v ní slavný principál dožil. Současný majitel ji koupil v roce 1980 od světských a od té doby ji měl na zahradě na okraji Prahy.