Podobné domněnky naštěstí nebyly na chomutovském náměstí na místě. Jedno ale bylo hned jasné - soutěžící družstva čekal nelehký úkol. Musela zajistit celý prostor a bezpečně a profesionálně vyprostit zraněného. To vše za pokud možno co nejkratší dobu.

Jak hodinový strojek

Simulovanou dopravní nehodu museli jako první řešit domácí chomutovští hasiči. A nevěděli, stejně jako jejich soupeři, co je čeká. Než se totiž začne „aranžovat“ dopravní nehoda, musí soutěžící družstvo do stanu, aby nevidělo, co jej čeká. Taktiku musí tedy zvolit během velmi krátké chvíle. A na chomutovských ani nebylo poznat, že by nějakou volili. Vypadalo to tak, že každý věděl, co má dělat - bez jakýchkoliv slov. Aby taky ne. V autě totiž ležel zaklíněný řidič, který potřeboval rychle pomoci.

Stabilizovat a vyprostit

Během několika vteřin bočním okýnkem u řidiče do vraku částečně vlezl hasič/zdravotník a začal komunikovat se zraněným. Jeho záda se téměř dotýkala části forda, která prakticky visela ve vzduchu. Kdyby v tu chvíli auto sjelo nebo se kamkoliv pohnulo, tak by měl zdravotník problém. Jak se zdálo, tak jej to v tu chvíli ale příliš nezajímalo. Během krátké chvíle přichází rána - jiný hasič udělal dobře mířenou ranou díru do středu dveří horního vraku a netrvalo dlouho a auto už jistily stabilizační tyče a kurtny. Teď se všichni mohli věnovat zraněnému.

Řešení: páté dveře

Zraněný řidič se k světu příliš neměl, hasičům svou pasivitou práci rozhodně neulehčoval. Bylo to tak jasné - ven půjde „kufrem“. Pomocí hydraulického rozevíráku se kufr otevřel, jak kdyby byl z plastu. Zanedlouho už byl zraněný na nosítkách a z vozu.

Žádný řev, žádný zmatek - každý věděl, co je jeho úkolem. Klobouk dolů.

Před Mostem i Ústím

Snaha se chomutovským vyplatila a krajské kolo soutěže ve složení Radek Kopecký, Petr Weinhöfer, Tomáš Houf a Jan Šima vyhráli. Za sebou nechali druhý Most a třetí Ústí nad Labem a další jednotky z kraje.

Taktika je základ

A co je podle vítězů nejobtížnější? „Zvolit správnou taktiku, dobře se rozhodovat. Pak už je to s trochou nadsázky rutina, každý víme, co máme dělat,“ řekl jeden z vítězných hasičů Tomáš Houf. S nehodou, kdy jsou dvě auta takto „naskládaná“ na sobě, se podle jeho slov člověk setká ve skutečnosti ale jen velmi vzácně.