Chomutov „Já mám jasno," říká Barbora Krejčová z Kadaně, která chodí teprve do osmé třídy, své kamarádce. Bára totiž už nyní ví, jakým směrem se chce ubírat. „Chci se směřovat k cestování," dodává. Její spolužačka Jana už má také jasnou představu o svém budoucím studiu. „Přemýšlím o podnikání a managementu," konstatuje. Obě si právě prochází výstavu Vzdělávání 2013, která probíhá v chomutovské sportovní hale, kde se představují téměř tři desítky středních škol.

Obě dvě budoucí studentky halu téměř jen prolétly. Zastavily se jen u stánků škol, které nabízejí jimi vybrané zaměření a tam se dožadovaly podrobností. Přitom mají ještě rok čas.

„Nabízíte vašim studentům nějaké zahraniční cesty nebo výměnné pobyty," ptá se Bára u stánku jedné školy, kterou by mohla jednou navštěvovat . „Tak ta první toho měla víc," špitá Janě, poté co odchází dál. Společně se dohodly, že aby mohly zůstat spolu, budou muset za svými vybranými obory do Mostu.

U nás vítězí technické obory

V tom kolem prochází trojice deváťáků. Také ti už mají jasno, jakým směrem se chtějí v budoucnu ubírat. Pro ně je cíl technika. „Chci si totiž vybrat školu, po které mám jistotu, že najdu uplatnění," svěřuje se Martin Tůma z Chomutova. „Třeba gympl podle mne nemá moc využití. Uvažuji o průmce," dodává.

Jeho názor sdílí i další dva kamarádi Marek a Radek. „Přišli jsme se sem podívat, abychom měli přehled kde co je," říká Radek. Jeho kolega už má však jasno. „Pro mě je jednička chomutovská průmyslovka. Kam dám druhou přihlášku, to právě ještě nevím a třeba to tady zjistím," sděluje Marek. Právě u chomutovské průmyslové školy se ale trojici chlapců zalíbilo nejvíce. Dozvěděli se zde od současných studentů, že ani obávaná matematika není takový strašák, jak se říká.

Mnoho školáků a budoucích studentů chodilo po městské hale již s jasnou představou a zjišťovalo si u stánků jen detaily týkající se přijímaček a průběhu studia. Někteří však ještě vůbec rozhodnutí nebyli. Domů si však odnášeli spoustu letáčků, užitečných informací a třeba i rad z pracovního úřadu.

Výstavu si již včera prohlédla také řada rodičů současných deváťáků. Kdo nestihl výstavu ještě navštívit, má šanci ještě dnes. Otevřena je od 8 do 17 hodin. Poté mohou žáci využít už jen dny otevřených dveří jednotlivých škol.

Kdo tu má svůj stánek?

1. Agentura Parole s.r.o., Chomutov
2. Gymnázium a Střední odborná škola,Klášterec nad Ohří
3. Gymnázium a Střední průmyslová škola Duchcov
4. Gymnázium Chomutov
5. Gymnázium Kadaň
6. Chomutovské soukromé gymnázium s.r.o., Jirkov
7. SOŠ a SOU Podbořany
8. SOŠ podnikatelská, s.r.o. Most
9. SOŠ pro ochranu a obnovu životního prostředí Schola Humanitas Litvínov
10. SOU a SOŠ, SČMSD, Žatec s.r.o.
11. Soukromá hotelová škola Bukaschool s.r.o. Most
12. Soukromá střední škola pro marketing a ekonomiku podnikání Most
13. Soukromá střední uměleckoprůmyslová škola Zámeček, s.r.o. Plzeň
14. SPŠ a VOŠ Chomutov, příspěvková organizace Chomutov
15. SPŠ stavební a Obchodní akademie Kadaň
16. Střední lesnická škola Žlutice u Karlových Varlů
17. Střední odborná škola energetická a stavební, Obchodní akademie a Střední zdravotnická škola, Chomutov, p.o.
18. Střední odborná škola Litvínov Hamr
19. Střední odborná škola služeb a Střední odborné učiliště Kadaň, 5. května 680, příspěvková organizace Kadaň
20. Střední průmyslová škola keramická a sklářská Karlovy Vary
21. Střední škola EDUCHEM, a.s. Meziboří
22. Střední škola POHODA s.r.o. Litoměřice
23. Střední škola technická, gastronomická a automobilní, Chomutov, příspěvková organizace Chomutov
24. Úřad práce ČR, krajská pob. v Ústí nad Labem Chomutov
25. VOŠ, OA, SPgŠ a SZŠ Most
26. Okresní hospodářská komora v Chomutově a Hospodářská a sociální rada Chomutovska