Osm vysokých listnáčů ustoupilo budoucímu parkovišti. Když se včera ráno pustili dřevorubci do obřích topolů ve školní ulici nedaleko Barumky, měli o diváky postaráno.

Divadlo pro kolemjdoucí

Mnoho lidí vyšlo na ulici nebo koukalo z oken na to, jak se do dřeva zařezávají zuby motorových pil. Podobně tak řidiči na frekventované silnici se koukali, co se děje.

Pohled to byl neobvyklý. Muži na vysokozdvižné plošině totiž po kusech ukrajovali větve a kmeny stromů a shazovali je k zemi.

Se zděšením to pozorovala i Iveta Pistorová, která bydlí v domu na rohu, kousek od topolů. „Je to jediná zeleň v okolí, jediné oddechové místečko. Hned jsem volala na město, co se děje, ale tam se mi nepodařilo nikoho sehnat,“ rozčilovala se obyvatelka ulice.

„Slyšela jsem, že tu má být parkoviště. Jestli ano, tak by to byla hloupost. Ty zadarmo jsou přeplněné, ale ty zpoplatněné prázdné,“ dodává s tím, že ona osobně o plánu města nevěděla.

Topoly ustoupily parkovišti

Desítky let staré topoly musely opravdu ustoupit budoucí výstavbě. Místo nich město vybuduje parkoviště, na něm nemají rovněž chybět stromy a keře.
Potvrdila to tisková mluvčí Chomutova Šárka Schönová. Radnice se stromy rozhodla pokácet i proto, že jejich kořeny ničily chodník a také, že jsou staré. „Docházelo i k prosychání větví v korunách, stromy již byly za hranicí stárnutí. Za kácené stromy bude na stejném místě na části parkoviště provedena náhradní výsadba stromů a keřů,“ uvedla mluvčí.

Podle radnice se stavba nového parkoviště probírala s občany. „Potřeba parkování v této lokalitě byla s občany projednávána a odsouhlasena, do plánů byly zahrnuty požadavky obyvatel. Je to standardní postup, kdy město projedná s občany příslušné lokality stavební záměr, který se jich týká,“ uvedla Schönová.

„Stromy byly přestárlé“

Kácení stromů povolil městský odbor stavební úřadu a životního prostředí.

Kácení obhajuje i Jiří Roth, předseda Komise životního prostředí při magistrátu. „Už jsem mluvil s několik občany Školní ulice. Stromy jsou přestárlé a na vegetačním konci, takže stejně by je museli pokácet. Při stavbě parkoviště se počítá s novou výsadbou,“ řekl včera Chomutovskému deníku Roth.

Za nové parkoviště se bude platit, stejně jako v okolní parkovací zóně. Školní ulice zatím zůstává nezpoplatněná, město ji chce získat od kraje, aby i v ní mohlo postavit parkovací automaty.