Na Netflixu se dostal do první desítky nejsledovanějších snímků a od filmových diváků si na několika platformách vysloužil hodnocení od 65 do 82 procent. Je to po měsíci od jeho uvedení.

„Pošmáklo a veĺmi podobne ako Sisu to išlo v podobných uletených kontúrách. Chytĺavý krvavý masaker,” ocenil jeden z diváků v recenzích na stránkách Česko-Slovenské filmové databáze.

„Drsné, vtipné a napínavé. Konečně něco, co mě sakra dobře zabavilo,” napsal další s tím, že má snímek zřetelné tarantinovské vibrace.

Podívejte se na trailer Netflixu

Zdroj: Youtube

Krev a zlato - Oficiální trailer  Zdroj: YouTube.com/Netflix Česká republika

Válečné drama točené pro Netflix je zasazené do období konce druhé světové války. Na jejím konci nechce německý dezertér už nic jiného než být doma. Místo toho se ale musí postavit "esesákům", kteří pasou po ukrytém zlatém pokladu. Lačnost po něm vynese na světlo velké tajemství a skončí krvavým střetem v kostele.

Příběh se fiktivně odehrává kdesi v Bavorsku. Honba nacistů za zlatem ale ve skutečnosti probíhala hlavně na české straně Krušných hor. Především se točilo ve Výsluní na Chomutovsku, kde filmaři zabrali polovinu obce a kostel sv. Václava. Aby navodili tu správnou atmosféru, změnili vizáž celých domů a ulic. V komparsu si zahrála řada místních lidí, kteří představovali různé vrstvy německého obyvatelstva.

Kolo času: V kostele sv. Václava ve Výsluní se nedávno natáčela i fantasy sága The Wheel of Time v hlavní roli s Rosamund Pike. Ta se mimo jiné proslavila jako Bond girl.
Filmové Česko: Městečko Výsluní je zvláště oblíbeným místem filmařů

„Já jsem nejspíš představovala nějakou paní tovární. Měla jsem na sobě šaty, kabát a klobouček, ostatní ženy měly spíš chudší oblečení a šátky na hlavě,“ popsala Zuzana Netoličková. K filmu si odskočila ze své Restaurace a penzionu U Zlatého jelena a spolu s ní se do natáčení zapojili i její rodiče. „Z mámy udělali nějakou babičku a táta byl sedlák. Do komparsu se mu nechtělo, ale měli málo mužských,“ doplnila se smíchem.

Už v upoutávce rodina poznala sebe a další známé tváře. Sledování filmu si užila, ačkoli natáčení nebylo vždy příjemné. „Pořád se čekalo, což bylo nezáživné. Abych se něčeho takového účastnila podruhé, museli by pro mě mít nějaký opravdu dobrý kostým,“ uvedla se smíchem Netoličková. V tom svém totiž zažívala značné útrapy. „Obuli nás do starých bot. Ty mé byly na pohled úžasné – kožené a na podpatku, jenže když jsem v nich běhala osm až dvanáct hodin, cítila jsem každý hřebíček a pajdala jsem, jak mě bolely nohy,“ posteskla si dodatečně.

Chris Hemsworth v akčním snímku Extraction.
Je tu hrozná zima, pozdravil z Vejprt hvězdný Chris Hemsworth

„Všichni účinkující dostali zaplaceno. Nejvyšší částku ale inkasovalo samo město za zábor ulic, a to dva miliony korun. „Zatím je máme schované v rozpočtu, později je využijeme na opravy kostela sv. Václava, kde se natáčení uskutečnilo,“ zmínil starosta David Lacman.

Dalších zhruba 400 tisíc korun filmaři zaplatili za škody, k nimž ve Výsluní došlo. Filmaři například poničili dlažbu z pískovcových desek, do jejíž renovace město dalo skoro tři miliony korun.

„Nějaký člen štábu nedbal pokynů a vysokozdvižným vozíkem, který měl půldruhé tuny, projel přes celou délku kostela. Desky se tak polámaly,“ popsal bývalý starosta, dnes zastupitel Ladislav Kareš. „Ve finále to ale dopadlo dobře, filmaři škody zaplatili a ještě jsme dostali dvě nové lampy veřejného osvětlení navíc,“ dodal.

Jan Mráz se svou ženou Jitkou, která je mu v nemoci velkou oporou.
Neskuteční Krušnohorci. Na elektrický vozík pro kamaráda se složili za tři dny

Film Krev a zlato (Blood and Gold) režíroval Peter Thorwarth, který stojí například za úspěchem oceňovaného německého dramatu Náš vůdce. Vycházel ze scénáře Stefana Bartha.

Akční drama trvá 100 minut. Dezertéra Heinricha v něm zosobnil Rober Maaser, velitele SS Alexander Scheer a v dalších rolích si zahráli například Jördis Triebel, Roy McCrerey, Jared Lorenzo, Stephan Grossmann, Juri Senft, Simon Rupp a Petra Zieser.