Řev motorové pily, fréz i údery sekery, které se ze zámeckého parku ozývaly poslední týden, nevěstily žádné kácení. To sochaři opracovávali kmeny javorů a jasanů, aby je proměnili v sochy, které budou zajímavé nejen na pohled, ale ponesou také hlubší poselství. Dneškem tvůrčí snažení utichne, protože sochařské sympozium v Klášterci nad Ohří končí. Lidé ale mohou přijít ohodnotit nejlepší dílo na odpolední vernisáž. Od pátku 29. června pak budou dřevěné artefakty zdobit park i zámek.

Tématem mezinárodního sochařského sympozia jsou „souvislosti“. „V poslední době se hodně mluví o emigrantech, o Sudetech, mluví se o spoustě věcí, které se týkají niterných záležitostí lidí. A to vše má souvislosti,“ přiblížila umělecká ředitelka sympozia Jitka Kůsová Valevská. „Nic nevznikne samo o sobě. Někde to začne klíčit, je to nepatrné a nevíme, co se z toho vyvine. Myslím, že je téma dost široké na to, aby se do něj autoři dostali se svými osobními názory, osobními dilematy, ale i politickým tématem, pokud by je chtěli reflektovat,“ dodala ředitelka.

Sympozia se chtělo zúčastnit na 40 sochařů ze 17 států. Nakonec však komise, ve které zasedli profesoři dějin umění, kurátoři, architekt i ředitelka sympozia, která je sama sochařkou a kreslířkou, vybrala šest z nich. „Udělali jsme výběr, abychom zaručili kvalitní podmínky sochařům a aby mělo naše sympozium vysokou úroveň,“ vysvětila Jitka Kůsová Valevská.

Díky tomu bude na co se dívat. „Máme tu pestrou škálu výtvarného jazyka, každý pracuje s něčím jiným,“ potvrdila ředitelka.

Pilou, dláty i bruskou

Německý sochař Peter Paul Brockhage, který pochází z bývalého východního bloku, své dílo kompletně vyřezal motorovou pilou. Bulharský sochař Robert Canev pracoval s pilou, dláty i bruskou.

Několik dnů neodložila sekeru jedna ze dvou českých účastnic sympozia Tereza Holá, která takto opracovala celý povrch. „Jde o semínko, které je ze dvou částí a přechází v ženskou figuru. Žena i semínko jsou nositeli nějaké informace, budoucnosti. Něčeho, co se uvnitř může vyvíjet,“ prozradila ke svému dílu.

Rakouská sochařka budila údiv prací se sadou frézek. „Ztenčuje jimi dřevo, až vypadá jako závoj nebo drapérie. Pak na ně použije barvu, která obsahuje perleť a mění odstín. Ta socha se bude ‚hýbat‘ pod pohybem světla,“ vysvětlila Jitka Kůsová Valevská.

Další česká sochařka svou sochu „sešije“ lany. „Bude to tvrdá sochařská práce s ženským přístupem,“ těší ředitelku jinakost. Iránský sochař Soheyl Bastami zase do hladka opracoval jedinou figurální sochu s motivem mužské postavy.

Dnes finišují

Sochaře při práci mohou lidé vidět ještě dnes, ve čtvrtek 28. června, od rána. V 16 hodin se pak uskuteční vernisáž spojená s hlasováním o nejlepší dílo. V pátek se sochy přesunou do zámeckého parku, kde nahradí díla z předchozích sympozií. Jejich místa jsou na betonových základech, kde na ně dohlíží kamery. Dřevěné sochy, jež dosud zdobily park, poslouží v jiných částech města.

Mezinárodní Krušnohorské sochařské sympozium ve dřevě Paměť krajiny se v Klášterci nad Ohří uskutečnilo potřetí. Součástí byly pracovní dílny pro děti.