Máte ještě starý typ řidičáku? Čas pro jeho výměnu se nebezpečně krátí, zbývají pouhé tři měsíce. Těm, kteří si průkaz nevymění, hrozí v příštím roce nemalá finanční pokuta. A pozor, tato povinnost se týká i řidičů, kteří své auto nechávají doma.

Dva tisíce lidí z Chomutova a Jirkova, tisícovka z Kadaňska. Zhruba tolik řidičů a řidiček musí ještě nejpozději do konce roku zavítat na příslušný úřad pro nové doklady. Kdo to ve stanoveném termínu nestihne, stane se od 1. ledna 2014 majitelem neplatného řidičského průkazu.

Při plánování návštěvy registru řidičů je potřeba neopomenout jeden důležitý fakt. Úředníci mají na vyřízení veškerých formalit 30 dní, nechávat vše na poslední chvíli se tak nakonec nemusí vyplatit. „Chystám se, chystám. Asi si tam zajdu někdy začátkem října. Doufám, že tam nebude fronta," směje se mladá řidička Martina z Chomutova.

Její obavy jsou pochopitelné, v tomto případě ovšem zbytečné. Ani v Chomutově, ani v Kadani velkému náporu zatím nečelí. „Obávám se, že to lidé, jak je u nás zvykem, nechají na poslední chvíli," přemýšlí vedoucí odboru dopravy v Kadani Jiří Pazdera .

V Chomutově se zase snaží poradit. „Tuto třetí poslední etapu výměny řidičských průkazů provádíme už od ledna. Těm, kterých se výměna týká, doporučujeme, aby využili úřední dny v úterý a čtvrtek, kdy se téměř nečeká na obsloužení u přepážky," uvedl vedoucí odboru dopravních a správních činností chomutovského magistrátu Bedřich Rathouský.

A co je tedy vůbec na výměnu potřeba? Maličkost. Stávající řidičský průkaz a fotografii. Žádost si řidič vyplňuje na místě a výměna dokladů je zdarma. „Na jednu věc by lidé neměli zapomenout. Výměna dokladů se týká i těch, kteří již třeba z různých důvodů neřídí, přesto ale řidičský průkaz vlastní," upozorňuje chomutovská mluvčí Šárka Schönová a dodává, „kdo by již řidičské oprávnění nechtěl vlastnit, má samozřejmě možnost průkaz odevzdat."