Notorický „sebevrah" o sobě dal znovu vědět. Pro svůj nejnovější kousek si tentokrát vybral třicetimetrový stožár na chomutovském nádraží. Vděk za záchranu projevil nadávkami a kopanci.

Když na místo dorazili hasiči, měli jasno. Osmačtyřicetiletý muž na stožáru jim totiž nebyl cizí. Sundavají ho z různých vysokých míst několikrát do roka. Než ale nyní stačili cokoliv udělat, snesla se na ně z výšky třiceti metrů snůška nadávek a sprostých slov. „Na občasnou vulgaritu a sprostoty jsme zvyklí. Ale abych řekl pravdu, pán tady používal taková slova, která se sám stydím vyslovit," přibližuje atmosféru velitel hasičské stanice Jiří Hercík.

Verbální výpady ale nebyly tím jediným, čemu museli záchranáři čelit. Když se dostali do bezprostřední blízkosti vyhrožujícího muže, přidal se útok ještě fyzický. „Byl tak trochu agresivnější. Kopal kolem sebe a chtěl se prát. Asi to bylo tím, že byl dost opilý," jakoby skoro útočníka omlouval Hercík a s úsměvem dodává, „tyto případy známe. Kluci si ale se situací poradili a vzpírajícího se muže zpacifikovali."

Zachráněný muž není žádný nováček. Své zkušenosti s ním mají nejen hasiči, ale také policisté nebo lékaři ze záchranky. Všichni již v minulosti měli tu čest. „Samozřejmě víme o koho jde. Není to totiž zdaleka jeho první případ a bohužel se obávám, že ani poslední," přikyvuje policejní mluvčí Marie Pivková. Podobné divadýlko pořádá Chomutovan několikrát do roka a to nejen tady u nás. „Máme informace, že ho znají i v jiných městech. Vždycky si vybere něco vysokého, sloup, most, stožár, komín a pak vyhrožuje, že si něco udělá. Když ho dostaneme dolů, je předán do péče lékařů a zpravidla odvezen na psychiatrii," popisuje Pivková.

Nejinak tomu bylo i tentokrát. „Sebevražedníka" si po sundání převzali lékaři, za jejichž asistence byl převezen na psychiatrii do nedaleké mostecké nemocnice.

Co bude dál zatím zůstává ve hvězdách. Z hlediska policie nic nespáchal, z hlediska lékařského záleží na výsledcích vyšetření. „V rámci lékařského tajemství se mohu vyjadřovat pouze v obecné rovině," vysvětluje primář mostecké psychiatrie Radek Špecian a pokračuje, „v takovýchto případech je nutné zjistit příčinu pacientova chování, poté je možné navrhnout další možnou léčbu."