„Je to ideální forma recyklace," vysvětluje náměstek primátora Martin Klouda. Kompost Technické služby vyrábějí z posekané trávy, odpadu z kompostejnerů i z odřezaných větví. Vyhozené vánoční stromky se tedy k tomuto účelu hodí také. V zimě navozují vánoční atmosféru, v létě obohatí zeminu na záhonech o živiny .

V kompostárně se nejprve stromky spolu s dalším bioodpadem nadrtí, poté je fermentor přemění na kvalitní hnojivo. „To si budou moci lidé zjara opět zdarma odvézt na svou zahradu. Část použijeme ke hnojení městských záhonů," doplnil ředitel Technických služeb města Chomutova Zbyněk Koblížek.

Velkoobjemové kontejnery přistavili pracovníci Technických služeb na všech čtrnáct stanovišť ve městě již 2. ledna. Poté nádoby postupně vyváželi. Většina obyvatel města si již zvykla na možnost vyhození stromku na určeném stanovišti, někteří ale přesto stromek postavili k běžným kontejnerům na komunální odpad. „Tyto stromy jsme museli odvézt pomocí avie, která běžně odváží velké kusy odpadu od kontejnerů. Kapacita velkoobjemových kontejnerů na stromky je přitom dostačující," řekl vedoucí provozovny Hospodaření s odpady Marek Pohl.

V dalších dnech budou velkoobjemové kontejnery přistavovány na stanoviště podle standardního harmonogramu, který je dostupný na www.tsmch.cz.