Výbuch, který otřásl ulicí 17. listopadu, měla na svědomí trojice výrobců drog. Byt podle všeho vybouchl přímo ve chvíli, kdy vařili další várku, v bytě zároveň pobývali na černo.

Výroba se jim vymkla z rukou

Policisté jako příčinu uvádějí neodbornou manipulaci s chemickými látkami. „Začalo hořet, nejprve chytila záclona v kuchyni, pak došlo k výbuchu," dodává mluvčí chomutovské policie Marie Pivková. Podle sousedu navíc pachatelé tvrdili, že jim „jen" vybouchla pánvička.

Uvnitř bytu se ve chvíli výbuchu nacházeli tři lidé, jednatřicetiletý muž byl při explozi zraněn. Lékaři následně nařídili jeho převoz na specializované popáleninové centrum v Praze. Pětačtyřicetiletému muži a dvacetileté ženě se nic nestalo. Předpokládaná škoda činí momentálně asi 80 tisíc korun.

Od začátku to bylo jasné

Výrobci nebydleli v bytě dlouho, přistěhovali se teprve před nedávnem. „Přišli sem asi tak zhruba před dvěma měsíci, majitelka potřebovala narychlo pronajmout byt a takhle to dopadlo," uvádí sousedka. Podle jiného souseda se po jejich příchodu začal vchod hemžit pochybnými existencemi. „Často jsem je vídal, chodím venčit psa pořád tady ve chodě někdo byl," vysvětluje obyvatel 17. listopadu. „Potulovali se tu normálně po vchodě a když jsem se jednou zeptal jednoho z nich, ke komu jde, tak si vymyslel jméno rodiny, která tu samozřejmě nebydlí. Prostě síla," popisuje.

Doupě prozradil také zápach chemikálií, které zanedlouho po nastěhování ovládl celý vchod, přestože lidé vyráběli drogy až v 6. patře. „Jakmile se přistěhovali, tak začal po celém vchodě smrdět nějaký aceton nebo podobná chemikálie," vysvětluje jeden ze sousedů. Přestože zápach byl patrný po celém vchodě, nikdo varnu nenahlásil. „Neměli jsme hlášené, že by v bytě někdo vařil drogy," uvedl Josef Tvrdý, předseda Stavebního bytového družstva, kterému byt patří. Běžně prý obyvatelé domů varny hlásí, družstvo pak případy předává policii. Tvrdý ale prozradil, že trojice bydlela v bytě načerno. Ani jeden z nich nebyl na družstvu hlášený.

Dvojí obvinění

Povedená trojice je zatím obviněna z obecného ohrožení z nedbalosti, ale podle kriminalistů se dá předpokládat, že se obvinění rozšíří právě o výrobu a přechovávání drog. „Ještě probíhají znalecké expertizy a posudky, po nich se bude rozhodovat o další právní kvalifikaci," upřesnila policejní mluvčí.