Zoopark patří podle něj mezi nejvýznamnější příspěvkové organizace města. „Je vlajkovou lodí Chomutova. Ačkoli rozpočtem nepatří k těm největším, je součástí identity města a jedním z největších lákadel pro turisty a návštěvníky. O jeho funkci jako oddychového, relaxačního, ale i naučného a osvětového centra ani nemluvě. Očekávali bychom proto větší zájem o nejvyšší manažerský post v zooparku. Věřím, že do opakovaného konkurzu se přihlásí více lidí," uvedl Bystroň.

Náměstek se vyjádřil také ke kritice opozice. Bývalému primátorovi a zastupiteli za ČSSD Janu Marešovi se například nelíbí, že vedení města současnou ředitelku zooparku Ivetu Rabasovou nekritizovalo ani neodvolalo a přesto musí svou funkci obhajovat v konkurzu. Rozporuplně vnímá také podmínky konkurzu. Za nestandardní považuje požadavek, aby účastníci konkurzu návrh koncepce fungování zooparku, což označil za zásadní část podkladů, zaslali elektronicky, tedy veřejně, k rukám náměstka Bystroně. „Tyto námitky bereme v potaz. Rada skutečně současnou ředitelku před vypsáním výběrového řízení neodvolala z funkce. Myslím, že existuje více názorů, jak tuto situaci řešit. Nicméně nevylučuji, že před opakovaným konkurzem zohledníme připomínky opozice a k tomuto kroku přistoupíme. Pro zaslání části podkladů v elektronické podobě jsme se rozhodli z organizačních důvodů. Odborníci v komisi jsou totiž z různých koutů republiky i ze zahraničí a potřebovali si koncepce prostudovat dopředu. Ale i v tomto případě budeme hledat takové řešení, aby se obálky otevíraly na jednom místě v jeden den," uznal Bystroň.

Výběrová komise je devítičlenná.

Kromě Bystroně a čtyř odborníků jsou v ní také tři zastupitelé. Devátým členem komise je pak z důvodu napojení zooparku na rozpočet města jako jeho příspěvkové organizace vedoucí ekonomického odboru magistrátu Jan Mareš.

Členové komise slíbili podle Bystroně účast i v případném opakovaném konkurzu. „Pokud budou radní akceptovat doporučení komise, město vypíše nové výběrové řízení. Jeho uzávěrka by mohla být na konci září, jméno vítězného kandidáta bychom mohli znát začátkem října," doplnil náměstek.

Kromě náměstka Bystroně a ekonoma Mareše jsou členy komise ředitel pražské zoo Miroslav Bobek, ředitelka zoologické zahrady v Bratislavě Miloslava Šavelová, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc, docent Vladimír Hanák z přírodovědecké fakulty UK Praha a zastupitelé Karin Sobotková, Milan Märc a Stanislav Mandát.

Mezi třemi uchazeči ve výběrovém řízení na post ředitele zooparku nechyběla ani Rabasová (na snímku). Dá se tedy předpokládat, že o funkci, kterou zastává už několik let, bude usilovat i v opakovaném konkurzu. „Nové vedení města vyhlašování konkurzů avizovalo dopředu, takže bylo třeba s tím počítat," řekla ředitelka Chomutovskému deníku už dříve.

Podkrušnohorský zoopark letos slaví 40. výročí svého založení. Zaměstnanci se starají o tisíc zvířat více než 160 živočišných druhů, mezi nimiž je 14 ohrožených druhů zařazených do Evropských záchranných programů. Zoopark se rozkládá na 112 hektarech, expoziční část tvoří zhruba 80 procent této plochy.

Vedení města má v plánu podobně vypsat výběrová řízení na funkci všech ředitelů organizací. Zatím jsou známa dvě jména. Novým ředitelem chomutovské městské policie se stal dvaačtyřicetiletý Tomáš Douda, Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova nově povede čtyřiačtyřicetiletý Petr Maxa.