První zmíněná akce proběhne již zítra - 14. května. Kniha byla nominována v kategorii Muzejní publikace roku. Soutěž Gloria musaealis vyhlašuje Asociace muzeí a galerií ČR ve spolupráci s Ministerstvem kultury. „Znamená to, že naše kniha se dostala mezi nejlepší tři knihy vydané loni v republice," těší Renátu Gubíkovou, spolueditorku knihy a pracovnici chomutovského muzea.

Křest je pak naplánovaný na 3. června. Muzeum na něj bude zvát i německé partnery a všechny, kteří se na vydání knihy podíleli.A samozřejmě také veřejnost.

Obsáhlá publikace vznikala dva roky a jejím těžištěm je katalog ke stálé výstavě v muzejních prostorách na radnici. Právě po ní je kniha pojmenovaná. „Katalog jsme ale pojali obšírněji a zajímavě, aby zaujal i neodborné čtenáře," říká Gubíková.

O každém vystaveném obrazu či soše se tak dozvíte nejen základní parametry, ale spoustu technických či historických zajímavostí. „Třeba známá Madona z Březence má zajímavou minulost," dává jeden příklad editorka. „Od roku 1928 byla v chomutovském muzeu, pak se kolem roku 1942 ztratila. Do šedesátých let byla uložena na jirkovské faře, aby se zase ztratila a objevili jí až v 90. letech při soupisu památek v Bučovicích u Brna."

Kniha se ale nevěnuje jen jednotlivým dílům, historii umění v okrese se pojímá obšírněji. Mapuje i díla, která se nedochovala, nejsou přístupná nebo jsou na různých místech republiky. Jedno mají společné - pocházejí z Chomutovska a Kadaňska (některé z nich také ze Saska). „Ve své době byl totiž náš region velice významnou oblastí. Díky blízkosti k Sasku přecházely právě od nás do celých Čech nové západní styly a trendy. Vznikala tady často nejlepší česká díla své doby," zmiňuje Gubíková další zajímavost, kterou se může čtenář z knihy dozvědět.

Kromě toho obsahuje i historii okresu - Chomutova, Jirkova a Kadaně.

K dostání je na internetu (kosmas.cz), fyzicky si ji můžete koupit v chomutovském i kadaňském muzeu nebo v infocentru či knihkupectví DDD v Chomutově. Nejlevněji (zvýhodněná cena 690 korun) ji pořídíte ve městě, kde vznikla - v Chomutově.

Všemu světu na útěchu - sochařství a malířství na Chomutovsku a Kadaňsku 1350-1590Editoři: Helena Dáňová, Renáta Gubíková
Autoři textů: Helena Dáňová (Ústav dějin umění AV ČR a Národní galerie v Praze), Renáta Gubíková (Oblastní muzeum v Chomutově), Jiří Šlajsna (Oblastní muzeum v Chomutově)
Rozsah: 352 stran
Vydavatel: Oblastní muzeum v Chomutově, 2014
Křest knihy proběhne 3. června 2015
Publikace je vydána v českém jazyce, kompletní německá jazyková mutace už je také k dispozici.
Kniha byla vydána s finanční podporou z evropského dotačního programu Cíl 3 a také s finanční podporou Ministerstva kultury ČR.