Kandidoval za sdružení Za krásnější vesnici. To dostalo ve Všehrdech dva mandáty v pětičlenném zastupitelstvu, zbylé tři získalo Hnutí za harmonický rozvoj měst a obcí.


Starosta: „Důvod vám neřeknu“


Protože se ale zastupitelé nedohodli na spolupráci, vzdal se Mandík zastupitelského mandátu a spolu s ním všichni ostatní kandidáti a náhradníci. To znamená, že se volby ve Všehrdech budou opakovat, protože počet zastupitelů klesl. „Je to tak, nedohodli jsme se v zastupitelstvu,“ vysvětluje Mandík, proč nikdo z kandidátky mandát nechce. „Já jsem odstoupil z nějakého důvodu, který ale nechci říkat do novin,“ dodává starosta, který obci šéfoval dvanáct let.

Podle Pavla Srbka, zastupitele a lídra kandidátky druhého subjektu, který ve volbách kandidoval, ale Mandík neunesl to, že ve volbách prohrál a nebyl by znovu zvolen starostou. „Zbytečně to zablokoval, a teď se musí čekat na nové volby, které budou stát peníze. Lidé prostě chtěli změnu a dali to najevo, proto volili, tak jak volili,“ popisuje Srbek.

Netají se tím, že by rád viděl na místě starosty někoho jiného než Mandíka. „Za těch dvanáct let se tu nic neudělalo. Jako kdyby skončila válka a konec. Není tu nic pro maminky s dětmi, prostě mrtvo,“ líčí Srbek.


Do nekonečna?


Starosta podle něj chce nové volby, aby získal více hlasů a převahu v zastupitelstvu a mohl vést obec dál. A obává se, že se to bude opakovat znovu. „Co když volby dopadnou stejně a oni znovu odstoupí? To se bude volit donekonečna a akorát to bude stát peníze,“ obává se volebního maratonu Srbek.

To nevyloučil ani Miloslav Mandík, který zůstává starostou, než ministerstvo vnitra vypíše nové hlasování. „Záleží, kdo tam bude. Když je tam někdo, s kým nemůžete dělat…,“ podotýká starosta.

Ministerstvo vypíše nové volby pravděpodobně někdy v únoru.

Všehrdy patří mezi nejmenší vesnice na Chomutovsku, žije v nich přes sto třicet obyvatel. Většina lidí zná mnohem známější věznici Všehrdy než samotnou obec.

Jak dopadly volby:

Zvolení zastupitelé:
1. Michal Trejbal (Hnutí za harmonický rozvoj města a obcí – HNHRM) – 43 hlasů
2. Alena Borlová HNHRM – 42 hl.
3. Pavel Srbek (HNHRM) – 41 hl.
4. Miloslav Mandík (NK) – 38 hl
5. Jiří Stejskal (NK) – 38 hl