Kam se vydat na hrušky a mirabelky v Chomutově, švestky ve Vejprtech a pěkná červená jablka na Červeném Hrádku? Kde najít jedlý kaštan a kde medvědí česnek? Poradí mapa „Na ovoce“, která ukazuje, kde je možné si ve veřejném prostoru volně načesat ovoce a natrhat byliny. Jsou v ní tisíce záznamů včetně několika z Chomutovska.

Na ovoce bylo stvořeno pro lidi, kteří chtějí čerpat přírodní bohatství zodpovědně a plně a mrzí je, když se pod stromy podél cest kupí shnilé plody.

Iniciátoři plánují také nové výsadby veřejných ovocných sadů a alejí, které budou sloužit jako „jedlé parky“, krajinotvorný prvek nebo komunitní prostor.

"Naše databáze je otevřená. Každý, kdo ví o takovém stromu či keři, ho po registraci může sám zadat,“ uvedla Katka Kubánková z iniciativy Na ovoce. Její tvůrci spoléhají na zodpovědnost mapovatelů i sběračů, kteří by si měli přečíst pravidla a také je respektovat. Například není možné porušovat vlastnická práva a o své objevy se všichni dělí s ostatními.

Díky prvním mapovatelům z Chomutovska je tak možné se dozvědět, že kousek od zastávky v Málkově roste velké množství malin a ostružin a v Perštejně jsou dvě jabloně. „Krásná a žlutá jablka spadlá v trávě - nejlepší na štrůdl. Ze stromu natrhaná vydrží přes měsíc v pokojové teplotě bez úhony,“ popsala mapovatelka, která svůj objev zadala do systému.

Dalším tipem je třešeň v Mašťově a maliník v Kalku. Přírodní poklady je možné čerpat také kousek za hranicemi okresu. Například v Ostrově, kde je možné si natrhat plody moruše považované za superpotravinu a nasbírat medvědí česnek. Jeho cibulky jsou nejlepší v srpnu a září. Do Jáchymova pak mohou zajet milovníci jedlých kaštanů. Ty jsou ostatně i v lesích nad Chomutovem jak ukazuje mapa.

Iniciativa Na ovoce vznikla před třemi lety, kdy zakladatelé spustili mapu a rok poté i aplikaci, která je po ruce na výletech. „Často chodím po městě a divím se kolik ovoce roste v naší blízkosti. Je pro mě nepochopitelné, když vedle sídliště rostou ovocné stromy, ovoce z nich padá a nikdo ho nesbírá. Pro řadu lidí je to práce, raději si ovoce nakoupí v supermarketu,“ domnívá se Katka Kubánková.

Mohu? Mohu!

Je tu ale také skupina lidí, která by si ráda ovoce načesala, jenže se zdráhá, protože neví, jestli není v soukromém vlastnictví. Ti tak mají díky mapě vodítko. „Trend se obrací, lidé projevují zájem o kvalitní ovoce, které není stříkané, o krajinu, o pobyt venku a kvalitní trávení volného času,“ vnímá změnu přístupu iniciátorka.

Byť mapa ukazuje pár míst, kde je možné si na Chomutovsku dopřát ovoce, aniž by prošlo supermarkety, stále je docela řídká. Možností, kam vyrazit za ovocem a bylinami, je více. „Třeba v Hrušovanech rostou podél cest hrušky a směrem na Jindřišskou jsou to jablka. Dobrá a pěkná jablka jsou i ve směru na Boleboř a nejsou hned vedle pangejtu,“ zmínila Hana Zvalová, která je bylinkářka a správkyně skanzenu Stará Ves při chomutovském zooparku, kde pořádá bylinkářské workshopy. Ví tedy dobře, kde se venku nacházejí různé dobroty.

Mapa, kam na ovoce a byliny ji zaujala, a tak je možné, že do ní sama pár tipů přidá. „Moje zkušenost je, že když jsme bydleli v Chomutově v ulici Vršovců, pod domem rostla hrušeň a nikdo ji neotrhával. Hrušky popadaly bez užitku a mně to bylo líto. Z Moravy jsem zvyklá, že se dá vše zakonzervovat, usušit nebo přepálit,“ dodala Zvalová.

Případní mapovači i sběratelé najdou mapu i více informací na webových stránkách na-ovoce.cz.