Chomutov: Rozhodovat budou malé strany

V Chomutově boj o magistrát neskončil ani po sečtení hlasů. Výsledky jsou totiž tak těsně, že rozhodnout může jediný hlas jediného zastupitele.

Co do procentuálního úspěchu vyhrála ČSSD (22,1%), ale získala stejně mandátů jako PRO Chomutov (20,1%), tedy osm. I jejich případní koaliční partneři získali stejně - ODS (15,37%) i KSČM (15,9%) mají po šesti zastupitelích. Nespokojení občané!, kteří půjdou jistojistě proti současné koalici, získali tři mandáty.

Pokud by "protikoaliční" uskupení utvořily PRO Chomutov, KSČM a Nespokojení občané!, což se dá předpokládat, chybí jim jediný hlas k ovládnutí zastupitelstva a sesazení současné vlády. Naopak současná koalice potřebuje hlasy čtyři. A přesně ty jsou ve hře.

Které hlasy a kteří lidé tedy budou rozhodovat? TOP09 (6,6%) a Severočeši.cz (6,9%) mají po dvou zastupitelích. TOP09 sice již před volbami hlásili, že by podpořili současnou koalici, ale jejich lídr Jaroslav Chrtek se do zastupitelstva nedostal. Místo něj tam usednou lékař Jiří Valeš a hokejista Stanislav Mikšovic. V případě strany Severočeši.cz je to lídr Vojtěch Čihař a ředitel Domečku Milan Märc.

Může se některý z nich připojit k "protikoaliční" sestavě? Dá se o tom samozřejmě jen spekulovat, ale - může. Na komunální úrovni se lidé méně drží stranických preferencí a rozhodují se podle sebe. Zvlášť ti, kteří nejsou na úplné špičce kandidátky. Což je právě případ TOP09, z níž se do zastupitelstva dostali pátý a desátý kandidát v pořadí. Milan Märc byl také původně čtvrtý.

Na druhou stranu je jasné, že koalice bude o jejich hlasy stát také a rovněž není bez šancí. Jenže potřebuje získat všechny čtyři.

Jestli hon na hlasy a jednání nezačaly už v sobotu večer, jistě začnou v neděli. Během té budeme kontaktovat lídry jednotlivých stran a přineseme vám jejich ohlasy. Čtěte také v pondělí Chomutovský deník.

Co se zdá být jasné - primátorem nebude kandidát ODS Pavel Karel Markvart. Pokud se ODS a ČSSD spojí a získají dost hlasů, do čela města s největší pravděpodobností usedne Jan Mareš (ČSSD). Pokud by víc hlasů získali jejich odpůrci, zřejmě by to byl lídr PRO Chomutov Přemysl Rabas.

Absolutním propadákem se volby staly pro vládnoucí ODS. V roce 2006 získala přes 34 procent hlasů, 14 mandátů a mohla si vybírat, s kým bude vládnout městu. Dnes je s pouhými šesti zastupiteli odsouzena čekat, co jim nabídnou ostatní strany.

Do zastupitelstva se nedostali kandidáti Věcí veřejných, Zemanovců a DSSS.

Zajímavost: za ČSSD se do zastupitelstva dostal syn poslance Jaroslava Krákory Martin. Politicky neznámý mladý lékař přeskákal za črtnáctého místa až na páté.

Jmenný seznam zastupitelů najdete ZDE.

Volební účast: 32% voličů.

Jirkov: ČSSD si může vybírat

V Jirkově slavila triumf ČSSD v čele se starostou Radkem Štejnarem. Získala celkem devět mandátů (30,7%) z pětadvaceti míst. Pokud se proti ní nespojí ostatní, může si vybírat, koho přibere do koalice. V úvahu přicházejí komunisté, kteří mají čtyři zastupitele (15,3%) či Jirkov 21. století, který má tři (11%),. S těmito stranami ČSSD vládla poslední čtyři roky.

Čtyři zastupitele má také ODS (15,6%), která byla doteď v opozici. Po dvou mandátech získaly Věci veřejné (8,2%) a TOP09 (7,6%), ze strany Česká nezávislá se do zastupitelstva dostal jen lídr Michal Batrin (6%)

Jmenný seznam zastupitelů nadejte ZDE.

Kadaň: ODS může klidně vládnout sama

Na vítězství ODS a starosty Jiří Kulhánka v Kadani se dalo klidně sázet. A s úspěchem.

Jako v prvním městě už tu jsou definitivní výsledky a občanští demokraté získali čtrnáct mandátů (48,8% hlasů). Vzhledem k tomu, že v zastupitelstvu je 27 míst, má tu ODS těsnou většinu a teoreticky může vládnout sama. Jestli to tak bude, záleží na povolebních vyjednáváních.

Sociální demokraté, kteří vládli s ODS poslední čtyři roky, mají šest zastupitelů (22%), SNK - ED čtyři (13,3%). Komunisté získali dva mandáty (7,2%) a za TOP09 se do zastupitelstva dostal jeden zastupitel (6,6%).

Jediná kandidující strana, která nebude mít v kadaňském zastupitelstvu svého zástupce, je Dělnická strana sociální spravedlnosti (2,2%).

Jmenný seznam zastupitelů najdete ZDE.

Volební účast: 36,2% voličů.

Vejprty: ODS vyhrála, Gavdunová zřejmě obhájí

Občanští demokraté v čele se starostkou Jitkou Gavdunovou zvítězili také v horském městečku. V patnáctičlenném zastupitelstvu budou mít šest hlasů (36%). Stejně jako nyní se může spojit třeba se Stranou pro otevřenou společnost, která má dva mandáty (12,5%). Dali by tak dohromady těsnou většinu.

ČSSD tu získala tři zastupitele (21,1%), komunisté (16,8%) a TOP09 (13,7%) po dvou.

Jmenný seznam zastupitelů můžete najít ZDE.

Volební účast: 41,6% voličů.

Klášterec nad Ohří: Deset stran v zastupitelstvu

Kdo bude vládnout v Klášterci nad Ohří? S trochou nadsázky se dá říct, že by na to nepřišel ani Rumburak s křišťálovou koulí. Výsledky jsou sice známé, ale v zastupitelstvu usedne jednadvacet lidí z deseti různých stran. Kdo se spojí s kým a jak dlouho to vydrží? To je pro Klášterec skoro tradiční otázka.

Početním vítězem voleb se tu stala strana Za Klášterec lepší. Získala tři mandáty (14,6%). Jenže stejný počet zastupitelů mají i další čtyři strany - ODS starosty Jan Houšky (11,4%), ČSSD (13,3%) a Strana Zdraví Sportu a Prosperity (11,3%). Dva mandáty získala strana TOP09 (8,1%). A po jednom hlasu budou mít v novém zastupitelstvu čtyři strany - Věci veřejné (5,6%), Pravý blok (7%), Nezávislí demokraté (5,9%) a SNK - ED (6%).

Podle těchto počtů by se mohla současná koalice na klášterecké radnici udržet o jeden hlas. Ale bude to tak? Rozhodne se zřejmě v následujících dnech.

Jmenný seznam zastupitelů najdete ZDE.

Volební účast: 32,5% voličů.

Obce

V drtivé většině obcí obhájili své pozice strany, za které kandidovali starostové či starostky. To samozřejmě neznamená, že automaticky pokračují ve své funkci, musí je zvolit nové zastupitelstvo. Pokud v něm má ale strana současného starosty většinu, je v podstatě rozhodnuto.

Ani ne hodinu po ukončení voleb bylo jasno v Bílencích, ve Všestudech a v Černovicích. V prvních dvou kandidovala tu jen jedna strana - Nezávislí v Bílencích a OBNOVA ve Všestudech. Sčítání tu neměli těžké, hlasovalo to zhruba sedmdesát lidí. Podle všeho v Bílencích zůstane starostou František Žák a ve Všestudech Jana Holoubková.

V Černovicích sice kandidovaly strany dvě, ale Dělnická strana sociální spravedlnosti získala jen sto hlasů z jedenácti set a do zastupitelstva se nedostala. Starostou zřejmě zůstane Milan Beran, lídr strany Česká nezávislá.

V Nezabylicích byla také jen jedna strana - SNK - Za rozvoj obce a post starostky tak zřejmě obhájí Marcela Jarošová v jeho čele. Podobně v Měděnci - starostka Valerie Marková zvítězila v čele jediné kandidující strany - SNK - Občané, my a budoucnost a v Pětipsech zase Irena Kumprichtová (Sdružení nezávislých kandidátů).

V Boleboři se do zastupitelstva dostaly dvě strany - Severočeši.cz získali tři mandáty, starostou však zřejmě zůstane Jan Juřina ze strany Za moderní venkov a bohatou obec Boleboř, která získala mandátů šest.

Libědice: také žádná změna. Situace tu sice byla zajímavější o to, že tu kandidovaly dvě strany a ještě čtyři samostatní nezávislí kandidáti, jenže ČSSD i díky tomu, že získávala hlasy za svých osm kandidátů (když lidé zaškrtnou stranu, dostanou nerozdělené hlasy všichni kandidáti na seznamu), obsadí všech sedm křesel v zastupitelstvu. A protože v čele kandidátky byla současný starosta Pavel Kozlík, zřejmě i tady zůstane vše při starém.

V Pesvicích se o hlasy ucházela také jen jedna strana (Za rozvoj obce) a v čele kandidátky zůstala Marie Žovinová. S největší pravděpodobností tak zůstane i v čele obec, protože byla její starostkou i v uplynulém volebním období.

Starostové zřejmě zůstanou ve svém křesle také v Kryštofových Hamrech a ve Veliké Vsi. V první jmenované získalo všechny mandáty v obecním zastupitelstvu SNK Kryštofovy Hamry v čele se starostou Františkem Henzlem. Ve druhé se SNK I., za níž jako lídr kandidoval současný starosta Martin Pilař, podělí o mandáty se sdružením Nezávislí. Ovšem starostovo sdružení získalo sedm z devíti křesel.

Změna může teoreticky přijít ve Všehrdech. Volby tu totiž těsně vyhrálo Hnutí za harmonický rozvoj obcí a měst a do jeho čela lidé "vykroužkovali" ze čtvrtého místa Michala Trejbala. Hnutí získalo tři zastupitele, zatímco strana Za krásnější vesnici, kde kandidoval i současný starosta Miloslav Mandík, má zastupitele jen dva. Doteď přitom měla v obecním zastupitelstvu většinu.

Pestré budou mít zastupitelstvo v Hrušovanech, dostaly se tam všechny čtyři kandidující strany. Volba pro obec, ČSSD a KSČM ovšem získaly jen po jednom mandátu, zatímco sdružení Pro obec, v jejímž čele stál současný starosta Petr Šmíd, má zbývající čtyři a tím pádem většinu.

V Domašíně sice volby vyhrála nová strana, TOP09, ale v čele obce to zřejmě žádnou změnu nepřinese. V čele TOPky totiž kandidovala současná starostka Domašína Štepánka Lišková. Mají čtyři zastupitele, ČSSD dva a komunisté jednoho.

Další vesnicí, kde může přijít změna v čele, je Hora Svatého Šebestiána. Dosavadní starosta Karel Hejduk a jeho ODS totiž získaly jen dva mandáty oproti současným čtyřem, zatímco sdružení Lidé pro hory jich má pět. Nejvíc hlasů dostala Lenka Štelcichová. Třetí kandidující strana, TOP09, se do zastupitelstva nedostala.

Ve Vrskmani zřejmě k žádné změně nedojde. Zvítězila tu Strana zelených a současný starosta Václav Hora - mají celkem šest zastupitelů. Komunisté získali jedno křeslo.

V Okounově bude zřejmě záležet na tom, kdo se s kým spojí. Do zastupitelstva se tu dostaly tři strany, SNK Okounov a současný starosta Josef Hanžl získaly tři mandáty, SNK Kotvina a Změna po dvou. Stejně tak ve Výsluní. KSČM v čele se starostou Milanem Hladíkem totiž ve volbách získala čtyři mandáty, ovšem zbývá jich ještě pět - ty si rozdělila ČSSD (3) a ODS (2).

Bohuslav Kreuz bude zřejmě starostovat ve Vilémově i další čtyři roky. Jeho ČSSD tu volby vyhrála a získala šest zastupitelů. KSČM jednoho a sdružení Trvalý rozvoj Vilémovska dva.

V Místě to bude hodně zajímavé. V devítičlenném zastupitelstvu totiž usednou kandidáti z pěti stran. ČSSD starosty Jiřího Luťchy dostala od voličů tři mandáty, stejně jako Česká nezávislá. Po jednom pak získaly Zemanovci, Nezávislí demokraté a KSČM.

V Otvicích zvítězilo sdružení Pro obec Otvice, které zřejmě do čela obec znovu nominuje svého lídra a současného starostu Pavla Ašenbrenera. Neměl by s tím být problém, protože mají pět zasstupitelů. Zbylé čtyři si rozdělily ČSSD (2), KSČM (1) a Za Otvice (1).

Lidé v Račeticích také zvolili jako vítěznou stranu současného starosty Vlastislava Hofmana , tedy SNK Perspektiva pro budoucnost. Do jejího čela ale "prokroužkovali" Danu Tomanovou (Hofman kandidoval na druhém místě). Sdružení má pět zastupitelů. Vítězství to ale bylo těsné - druhá strana, SNK Račetice, má mandáty čtyři.

Kdo bude starostou následující čtyři roky ve Chbanech? Současný starosta Josef Zajíc a jeho Nezávislí kandidáti Chbanska získali jen dva zastupitele, zatímco hnutí Pro vzájemné porozumění na venkově jich má šest a ovládá tak většinu v zastupitelstvu. Poslední devátý mandát má ČSSD.

Vysoká Pec bude zřejmě následující čtyři roky pod vedením stejného muže jako roky předešlé. Starosta Milan Čapek, kandidující za sdružení Rozvoj obcí Vysoká pec, Drmaly a Pyšná, bude mít podporu v šesti zastupitelích. Sdružení Ženy pro obec získalo dvě místa v zastupitelstvu a Pro sport a kulturu pak jedno.

V Droužkovicích se z pěti kandidujících stran dostaly do zastupitelstva tři. Většinu čtyři hlasů bude mít strana Droužkovice prosperující v čele se současným starostou Milanem Živným. Dva mandáty pak získali Droužkovičtí nenapravitelní optimisté (název) a jeden strana Za rozvoj obce.

Starostka Kovářské Alena Kepičová dovedla svou ČSSD k vítězství i letos, mají celkem osm hlasů. Po třech mandátech tu získala TOP09 a ODS, zbývající jeden pak Suverenita - blok J. Bobošíkové.

Beze změny může být i vedení obce Málkov. Tedy pokud se současný starosta Josef Egermann z ČSSD, která získala čtyři mandáty, bude moci opřít o stranu Za rozvoj obce Málkov, která má zastupitele tři. ODS a strana Prosperita, jistota občanů získaly totiž po jednom zastupiteli.

V Údlicích mají křesel v zastupitelstvu patnáct a bojovalo o ně šest stran. Jasně vyhrála strana Pro rozvoj Údlic a Přečápel se starostou Milošem Pavlíkem. Ale většinu nemá, mandátů získala sedm. Ale rozhodně bude s kým jednat o podpoře, protože zbývající hlasy si rozdělily čtyři strany - KSČM a Rozkvět obcí po třech a ODS a Rozvoj po jednom. Neuspěla jen ČSSD.

Také v Mašťově je to pestré. Nezávislí v čele se starostou Josefem Slunéčkem získali tři zastupitele, stejně jako TOP09. Kdo bude vládnout? Rozhodnout mohou tři další strany - každá totiž získala jednoho zastupitele. Jsou to KSČM, Nezávislí - hasiči a Mašťovské maminky.

V Rokli bude ve své práci starostkya zřejmě pokračovat Dana Marešová. Její ČSSD totiž získala čtyři hlasy v sedmičlenném zastupitelstvu. Se dvěma hlasy bude operovat strana Snadnější život vobci Rokle a s jedním pak Alternativa.

V Kalku, kde to při minulých volbách hodně vřelo, to může být ještě zajímavé. Starosta Pavel Káš získal se svou ČSSD čtyři mandáty. Zastupitelů je však celkem devět, dva hlasy budou mít Věci veřejné, dva Volte vaše ženy. Jediný, ale klidně rozhodující, pak má sdružení Jistota.

Jistojistě dojde ke změně na místě starosty v Loučné pod Klínovcem. Současný první muž obce Rostislav Velek kandidoval sám jako nezávislý kandidát a do zastupitelstva se nedostal. Starostu tak klidně mohou vybrat ze svého středu lidé ze sdružení SNK - Nově pod Klínovcem. Získali totiž čtyři ze sedmi zastupitelů. Dva hlasy bude mít strana Za Loučnou a Háj krásnější 2010 a do zastupitelstva se dostal také samostatný kandidát Petr Freiberg.

V Křimově to byl souboj dvou stran, přestože tu kandidoval ještě jeden samostatný nezávislý kandidát. Proti sobě stáli odvolaný starosta Zdeněk Vokatý (Severočeši.cz) a jeho nástupce Petr Tolar (Křimov a okolí). O jeden mandát zvítězil druhý jmenovaný se svou stranou a zřejmě tak dál Křimov povede další čtyři roky. Mají čtyři zastupitele, Severočeši.cz jen tři.

I v Blatně může být situace zajímavá, protože síly jsou tu rozložené stejně mezi několik stran. ČSSD se starostou Josefem Kolářem má dva zastupitele, ovšem stejně tak ODS, SNK - ED a Pro venkov. Jeden pak ještě získali komunisté. Jedna zajímavost - do zastupitelstva v Blatně se dostala partnerka Přemysla Rabase, lídra PRO Chomutov, Iveta Houfová Rabasová.

Březno bude mít zřejmě stejného starostu jako doposud - Zděnek Valenta a jeho strana Pro Březno a osady mají osm mandátů. Zbývá jich sedm, z toho po dvou mají ODS a KSČM, po jednom pak ČSSD, Pro budoucnost Března a okolí a Sportovci za spokojené bydlení.

Ve Spořicích může být situace zamotaná. KSČM, ze které je současný starosta Josef Ješetický, má dohromady pět zastupitelů, ovšem zastupitelstvo je jedenáctičlenné. Strana Pro budoucnost Spořic má tři mandáty, po jednom hlasu pak budou mít ČSSD, ODS a Jistota.

Obyvatelé Strupčic si zvolili do čela obce opět Luďka Pěnkavu ze Sdružení pro rozvoj obce. To má pět zastupitelů z devíti. Zbylé si po dvou hlasech rozdělili ČSSD a Alternativa pro naši obec.

V Radonicích se bude asi horečně vyjednávat. Je ale otázka, jestli současná starostka Věra Vernerová obhájí svůj post, protože její ČSSD získala jen dva mandáty z devíti křesel. Tři má KSČM a SNK RRR, jeden pak ODS.

Perštejn byl úplně poslední vesnicí na Chomutovsku, ze které přišly sečtené hlasy. Bylo to až po desáté hodině večer. Kandidovalo tu devět stran, pět z nich se dostalo do zastupitelstva. Sdružení pro Perštejn a okolí, za které kandidoval i současný starosta Zdeněk Kovalík, získalo dva zastupitele stejně jako strana Občané.cz. Po jednom mandátu pak mají strany Pro zlepšení života v obci, Strana Zdraví Sportu Prosperity a ODS.