1. Ženy v politice. Bude to poprvé, co v parlamentu (ať už v poslanecké sněmovně nebo v Senátu) zasednou za Chomutovsko ženy. A možná hned dvě. Ivana Řápková z ODS bezpochyby, Patricie Kotalíková z TOP09 zatím rozhodnutá není.

2. Kroužkujte poslední. Internetová výzva, aby lidé na protest kroužkovali poslední tři kandidáty na lístku, se na Chomutovsku projevila jen mírně. Třeba u ODS je počet preferenčních hlasů spodních tří kandidátů znatelně vyšší. U ČSSD to není jasné, protože poslední dva kandidáti jsou místní politici, takže mohlo jít jen o sympatie se známými tvářemi. I u dalších velkých stran jsou čísla vespod kandidátky často vyšší, ale nijak výrazně.

3. Úspěch „dělníků“. Dělnická strana sociální spravedlnosti, nástupce zrušené extremistické Dělnické strany posbírala v okrese překvapivě hodně hlasů, volilo ji 1 194 lidí. Extrémně se to projevilo ve Všehrdech, tam pro ni hlasovalo sice jen 27 lidí, ale šlo skoro o patnáct procent tamních voličů.

4. Propad všech. Jak je patrné z grafu, jde o jedny z nejhorších volebních výsledků velkých politických stran od roku 1996. Důvod je nasnadě – letošní velký zisk dvou nových stran. Ty ubraly výrazně především ODS, ale také ČSSD.

Vývoj volebních výsledků hlavních stran na Chomutovsku.