V Jirkově policisté vyjížděli do 4. základní školy Krušnohorská, kde je několik volebních místností. Podle svědků se tu pohyboval jakýsi muž a lidem nabízel stovku, když dají hlas jedné konkrétní straně.

Nahlásila ho jistá žena, která se pak s mužem na místě hádala. Policisté prošetřili několik lidí, ale nikdo nic takového nepotvrdil. Místo trestného činu tak šetří přestupek proti občanskému soužití, protože hádka bylo poněkud divočejší.

Vážnější je situace v Kadani. Tam čtyřiatřicetiletý muž podal kvůli ovlivňování voleb rovnou trestní oznámení. „Muž prý nabízel tři sta korun, pokud oslovený bude volit konkrétní stranu,“ uvedla Pivková.

Pro jakou stranu měl jeden či druhý uplácet, jasné není a mluvčí to neupřesnila.

O podobných praktikách se sice v minulosti občas mluvilo, především v souvislosti s Romy, kteří měli peníze inkasovat. Ale na Chomutovsku policie nikdy podobný případ nešetřila.

Na menších vesnicích se používal jiný způsob, jak volby ovlivnit – kandidát přihlásili své známé jako občany na obecním úřadě. Tím pádem mohli v obci volit a komu dali hlas, je nasnadě. Tak se to stalo v minulosti třeba v Křimově.

V Krupce měli také podezření

Podobný případ zaznamenali také v Krupce. Před volební místností na sídlišti Maršov se shluklo několik desítek Romů, kteří si navzájem pomáhali upravovat volební lístky. Porušení zákona ale policisté neshledali, řekla České tiskové kanceláři krajská mluvčí Marie Pivková. Podle svědků Romové za patřičně upravený volební lístek údajně měli slíbeno 300 korun.

"Volala nám nějaká paní, že se pod domem shlukují Romové a navzájem se vozí auty do volební místnosti. V daném místě je opravdu větší koncentrace romských obyvatel, žádné porušení zákona ale hlídka neshledala. Zřejmě si navzájem radili jak upravit volební lístky," řekla Pivková. Po příjezdu policie se skupina postupně rozešla.

Svědci ale tvrdí, že na místě docházelo k uplácení. "Mají mít slíbeno každý 300 korun. Na místě jsem i fotil a natáčel na skrytou kameru. Když přijela policie, odjeli volit a pak to sepsat do jedné z restaurací," řekl ČTK krupský fotograf Pavel Horák, který srocení přihlížel. Za akcí podle něj stojí jeden z místních politiků.

Volby dnes do 14

Volební místnosti jsou dnes otevřené do 14 hodin. Pak se začnou sčítat hlasy. Výsledky budou známé do večera. Lidé volí kandidáty do místních zastupitelstev, rozhodují tak zčásti i o tom, kdo bude v jejich obci starosta či místostarosta.