14.00 - Volební místnosti se otevírají.

14.10 - Jen deset minut po začátku voleb se objevuje první zpráva o kupování hlasů. Přišla s ní ODS. "Zjistili jsme, že v některých městech Ústeckého kraje (např. Děčíně či Chomutově) oslovují voliče lidé, kteří jim nabízejí 300 korun za to, že do urny vhodí lístek ODS a zakroužkováním přidělí preferenční hlasy čtyřem konkrétním kandidátům," oznámila strana v tiskové zprávě novinářům. "ODS se k takovýmto nekalým praktikám neuchyluje, hlasy voličů si nekupuje a nikdy nekupovala. Jde o zjevnou provokaci s cílem stranu poškodit," dodává vedení strany. Zároveň vyzvalo všechny, kteří se s podobnou nabídkou setkali nebo setkají, aby okamžitě informovali policii. 

14.25 - Městská ani státní policie však zatím žádné případy kupčení s hlasy hlášené nemají. Na případ z Děčína upozornila jedna žena na facebooku: "Co se může stát voliči, který v den voleb prochází městem na oběd? Zastaví Vás mladá dívka, která bezelstně nabídne 300 Kč za to, když budu volit tři kandidáty ze strany ODS. :-( Jsem hodně pohoršena a zklamaná, že je vůbec něco takového možné," popsala tam svou zkoušenost. "Ukazovala mi takový rovně seřízlý lístek, kde byly vytisknutý tři jména, ale já od ní odskočila, jakoby byla ďábel a řekla jsem jí, že to nemyslí vážně a že je to podplácení." Přímo pod jejím upozorněním se od takových praktik distancoval lídr ODS v kraji Vladislav Raška. 

14.57 - Některým lidem přišla na mobilní telefon SMS zpráva, která vyzývá k volbě TOP09. "Nenechte se otrávit. Váš kraj si Váš hlas zaslouží. Volte TOP 09 a zastavte zadlužování svých dětí. Děkuji. Váš Karel Schwarzenberg," zní textová zpráva odeslaná z počítačového automatu. 

15.49 - Volby už má za sebou Přemysl Rabas, lídr hnutí PRO!Kraj a kandidát na senátora. Jak jeho strana dopředu infromovala, volit šel hned po zahájení voleb ve 14 hodin. Stejně tak Jana Vaňhová, která šla s volebními lístky k urně o hodinu později. Stejnou zprávu vydala také ODS, jejich kandidát na senátora, Jiří Binter, půjde volit zítra v 10 hodin. Rudolf Kozák, kandidát za ČSSD, půjde volit také až v sobotu, a to mezi osmou a devátou.

16.30 - Česká pošta čelila krátce před otevřením volebních místností kritice za údajně špatnou distribuci předvolebních letáků v Ústeckém kraji. Na její služby si tam stěžovala už dvě uskupení - KSČM tvrdí, že její předvolební noviny nedostala půlka Chomutova, hnutí PRO kraj zase, že mu pošta neroznesla po Ústí 40 000 letáků. Česká pošta trvá na tom, že letáky roznesla.

17.50 - Podle reportáže naší redaktorky v terénu se lidé nebojí mluvit o tom, že k volbám jdou. Odpovědi se naopak vyhýbají ti, co se volit nechystají. Čtěte ZDE.

20.38 - Volby zatím probíhají v klidu. Odhaduje se, že volit šla už zhruba čtvrtina voličů. Kolik jich bude celkem, je těžké odhadnout, při loňských krajských volbách šla na Chomutovsku k urnám třetina lidí.

22.00 - Volební místnost se zavírají, ráno se otevřeou zase v 8.00

8.00 - Znovu se otevřely volební místnosti, volit se může do 14 hodin.

9.13 - Další skandál zaznamenali už v sobotu v Kadani. Na tamní radnici přišla podle serveru tn.cz jedna žena oznámit, že seinoři v domově důchodců dostali obálky jen s jedním hlasovacím lístkem. "Je to lež," komentovala to ředitelka Městské správy sociálních služeb v Kadani Lenka Raadová. "Všichni naši klienti dostali obálky se všemi hlasovacími lístky." Lež mohl někdo vypustit účelově, Raadová je totiž devátá na kandidátce ODS. "Cítím, že mě to poškozuje, ale v den voleb už s tím mnoho neudělám," dodala zklamaně. Více čtěte TADY.

14.00 - Volební místnosti se zavřely. Volební komise teď začnou sčítat hlasy. Účast se odhaduje okolo čtyřiceti procent.  První budou známé výsledky z menších obcí, poté budou přibývat výsledky z měst.

15.29 - Podle prvních výsledků získá nejvíce hlasů v senátních volbách za Chomutovsko trojice Václav Homolka (KSČM), Rudolf Kozák (ČSSD) a Přemysl Rabas (PRO!Kraj). Zatím je však sečteno jen pět procent okrsků. Do druhého kole postupují dva kandidáti s největším počtem hlasů.

15.34 - V krajských volbách je sečteno asi 12% hlasů. Zatím jasně vedou komunisté (26%), následovaní ČSSD (17%). Po nich jsou Severočeši - 13%, ODS - 8% a PRO!Kraj - 7% Průběžné výsledky můžete sledovat ZDE.

15.50 - Známy jsou výsledky z menších obcí na Chomutovsku. Ve všech vyhráli komunisté. Hrušovany, Pesvice, Nezabylice, Hora svatého Šebestiána, Boleboř… Vedou však také v Kadani, v Chomutově sice jen těsně, ale přece jenom stále porážejí ČSSD.

16.23 - Chomutovští komunisté, včetně současného senátora Václava Homolky, sledují výsledky živě na ČT24 ve svém sídle v Mostecké ulici. A mají důvod ke spokojenosti. Komentují hlavně průběžné výsledky senátních voleb v různých okresech republiky. "Tady je to dobré." - "Tady bysme měli podpořit ČSSD ve druhém kole." Václav Homolka má zjevně největší přehled i o jednotlivých kandidátech. "Ten je dobrej, schopnej, to je jasný," chválí třeba i protikandidáta ODS. Ale většinou chválí levicové kandidáty. "Toho mám rád, ten je předseda výboru, ten je fajn." Nebo také: "Ten vozí do Senátu nejvíc vína."

16.39 - Komentují se také neplatné hlasy. Například v Hrušovanech prý někdo hodil do urny obálku pouze s nápisem "zrušte Senát!"

17.10 - Jedno z center hnutí PRO!Kraj je v chomutovské kavárně Cafe Rouge, kde výsledky sleduje i jejich lídr a kandidát do Senátu Přemysl Rabas. I tady vládne spokojenost. Na velké plátno se tu promítají průběžné výsledky a všeobecné veselí panuje hlavně, když se procenta zaokrouhlí na osm procent nebo pár setin nahoru. V pozadí tu zní také televize, rovněž ČT24. "Osm procent máme. To je dobrý," telefonuje s někým Rabas. Více se tu paradoxně prožívají výsledky do kraje než de Senátu.

17.24 - "Je vidět, že průzkumy před volbami nás poškodily. Podle nich jsme byli outsideři a teď jsme mezi pěti stranami, které se dostanou do kraje," říká Přemysl Rabas.

17.52 - U komunistů už se připravují oslavy. Mají tady dokonce dort ve tvaru třešní (symbol KSČM), který vyráběla rodina Jaroslava Komínka, chomutovského předsedy KSČM. Scházejí se tu i někteří členové volebních komisí. Vtipkuje se tu, že když v jejich volebních obvodech komunisté nevyhráli, špatně odvedli agitační práci.

18.01 - V krajských i senátních volbách je sečteno 95% hlasů. "Že bychom už něco otevřeli?" usmívá se Jaroslav Komínek.

18.11 - Už se nalévá šampaňské. Do skleniček s třešničkami. Sečteno je tolik hlasů, že rozdíl ve výsledcích už bude minimální. Chomutovská KSČM může slavit dvojitý úspěch - jejich kandidát do Senátu Václav Homolka jasně zvítězil v prvním kole senátních voleb na Chomutovsku a zároveň komunisté ovládli krajské volby - získali tu čtvrtinu všech hlasů.

18.26 - Otevřeně se tu mluví o spolupráci komunistů s ČSSD. Jde to jinak? S kým jiným? Co n a to řeknou voliči? To je v sídle komunistů velice živé téma. Senátor Václav Homolka už se v místnosti moc nedzržuje, stále s někým telefonuje. Podle všeho totiž bude ve vyjednávacím týmu pro kraj, takže mu zřejmě začíná vyjednávací období.

19:30 - U komunistů se slaví, pije se třešňovice, stoly jsou plné pochutin. U chomutovského centra PRO!Kraj jsou oslav skromnější, dokola se tu prohlížejí výsledky za jednotlivé města a vesnice.

Krajské volby

Pro krajské volby 2012 platí pravidlo, že si volič může vybrat pouze jeden hlasovací lístek strany, hnutí nebo koalice, které chce dát svůj hlas a podpořit ji v krajských volbách. Pokud chcete někoho z kandidátky vyzdvihnout na vyšší místo, můžete mu dát preferenční hlas, tedy zakroužkovat ho. Takto můžete označit nejvýše čtyři jména. Podmínkou k tomu, aby se dostali na přední místa je, aby získali nově alespoň 5 % preferenčních hlasů ze všech platných.

Senátní volby

Volby do Senátu probíhají ve stejný datum i čas, obě obálky můžete vhodit najednou, jsou jen barevně odlišené.

Pro každého kandidáta (jejich vizitky speciálně pro Chomutovský deník najdete ZDE) je vydán samostatný hlasovací lístek, volič dává hlas přímo jednotlivému kandidátovi tím, že lístek s jeho jménem vybere a v úřední obálce vhodí do hlasovací urny ve volební místnosti.

V prvním kole bychom nového Senátora zvolili jen v případě, že by získal nadpoloviční většinu hlasů. To je ale spíše rarita, častěji dojde ke kolu druhému. Do něj postupují dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů a hlasuje se už jen pro jednoho či druhého. Zvolen je pak ten, který získá více hlasů. Případné druhé kolo senátních voleb proběhne následující víkend.

Krajské i senátní volby probíhají v pátek 12. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 13. října od 8 do 14 hodin. Případné druhé kolo senátních voleb proběhne následující víkend.

Volební místnosti se uzavřou v sobotu ve 14 hodin, poté začnou komise sčítat hlasy. Výsledky krajských i senátních voleb by měly být známy do večera. Na našem webu budeme přinášet pravidelné informace, které se budou týkat voleb v okrese.