Jednoznačné kupčení s hlasy, které provázelo říjnové volby, se totiž nikde neobjevilo. „Měl jsem pár oznámení, ale byla nepotvrzená. Neobjevil se nikdo, kdo by řekl, že dostal peníze za hlasy," říká Janusz Konieczny z Nadačního fondu proti korupci, který se svými kolegy mapoval situaci v terénu. Zapojili se také místní aktivisté. „My jsme monitorovali ulice. Neustále se říkalo, že něco možná bude, ale na nic jsme nepřišli," řekla ČTK Tereza Dvořáková z hnutí Nechceme žít v Palermu.

Policisté měli v Chomutově posílenou službu, během voleb vyjížděli dvakrát. Dopoledne do restaurace v centru města. Byla ale zavřená a nikde nikdo. Odpoledne pak k TIPu na Zahradní. „Ani tam se žádné protiprávní jednání nepotvrdilo," dodala mluvčí policie Marie Pivková. Obě oznámení podle ní byla nekonkrétní, spíše v duchu „prý se tam má něco dít, ověřte to".

Konieczny přesto nevěří, že by ke kupčení nedocházelo vůbec. „Myslím, že v omezené míře to probíhalo znovu," domnívá se pracovník protikorupční organizace. „Díky zvýšenému dozoru policie, nevládní organizací a také díky medializaci problému to ale bylo asi skrytě a ve velmi malé míře." Svá slova podpořil zjištěním z týdne před volbami, kdy se kdosi snažil hlasy nikoli koupit, ale prodat. Padlo kvůli tomu i trestní oznámení.

Nyní běží desetidenní lhůta, ve které může kdokoli podat na volby stížnost ke krajskému soudu. Z kandidujících stran se zatím neozvala žádná, že by to chtěla udělat. Aktuální policejní šetření s prodáváním hlasů by velkou roli hrát nemělo. Soud musí totiž dospět k závěru, že kupčení přímo ovlivnily výsledek voleb, třeba i složení zastupitelstva.