Zatčení Miroslava Sládka v Chomutově, skok teplického Dominika Feriho z posledního místa kandidátky do poslaneckých lavic, příjezd Michala Horáčka na koloběžce k volební urně v Roudnici, výrazná výhra hnutí Andreje Babiše v kraji, v některých obcích dokonce drtivá, jako například v Lišanech na Lounsku či v Lovosicích. Cesta asistentky náměstka ústecké primátorky do sněmovny, obrovské vítězství komunistů v Chanově, zmar ČSSD na Děčínsku, kdy jí nepomohl ani Jaroslav Foldyna, který do letošních voleb „převlékl dres”. Takové byly v roce 2017 poslanecké volby v Ústeckém kraji. Připomeňme si čtyři roky staré klání.

Parlamentní volby v roce 2017 ovládlo v kraji hnutí ANO se ziskem 37,55 %, své soupeře v regionu tehdy převálcovalo. Druhá SPD měla 12,59 %, třetí komunisté 9,89 %. V poli poražených tehdy skončila pravice. Byly ale obce a města, kde převaha hnutí Andreje Babiše byla ještě větší, doslova drtivá. Jako například v Lišanech na Lounsku. Tam ANO získalo dokonce 60 % hlasů, naopak ODS nebo TOP09 pouze po 1 %. Důvod?

„Je to asi tím, že tady máme Agrofert. Pracuje tam 90 % místních a s firmou mají dobré zkušenosti," řekl tehdy starosta Lišan Josef Hořejší (ČSSD). V Lišanech firma spojená s premiérem Babišem provozuje velký prasečák.

V okrese Louny před čtyřmi roky ostatně hnutí ANO vyhrálo takřka ve všech obcích a městech. Výjimkou byl pouze Ročov, kde jej předčila ODS (39 %) a remízou skončily volby v Lipně, kde se o prvenství podělilo ANO s ČSSD.

Také v Lovosicích, kde ve velkém „úřadují“ firmy spjaté s Agrofertem, se Andreji Babišovi velmi výrazně dařilo. Získal tam 47 % hlasů, druhé SPD jen 9 %. I na Litoměřicku se našlo jen několik málo obcí, kde nedominovalo ANO. Například ve Velemíně zvítězila ODS, stejně jako ve Staňkovicích, tam občanští demokraté získali dokonce 44 % a ANO bylo až třetí. Také v Olešku zažil Babiš porážku. Zlato tam brali komunisté (32 %), před Starosty a Piráty, ANO tam skončilo čtvrté. I v Mšeném-lázních zvítězili komunisté.

Chomutov zažil v roce 2017 drama. První den voleb tam zatkli známého politika Miroslava Sládka, tehdejšího předsedu Sdružení pro republiku – Republikánské strany Československa. Důvodem zadržení bylo Sládkovo veřejné řečnění k lidem u restaurace Monika, tím se měl dopustit nepovolené kampaně v den voleb.

„Pan Sládek byl v hospodě, kde jsme zrovna byli na pivu,“ popsal tehdy svědek Martin Skalka. „Povídal si s námi o politice, jaký máme názor a podobně. Musím říct, že byl velmi milý a mluvil hodně klidně,“ pokračoval Skalka. „Pak se rozloučil, nechal nám svoji vizitku a šel do vedlejší hospody. To už ale stálo venku devět policejních aut,“ dodal svědek.

Také na Chomutovsku bylo jen pár míst, kde nezvítězilo ANO. Stalo se tak ve Všehrdech, tam kralovali komunisté, a v Kalku, kde se dařilo SPD. Remízou ANO a ODS skončil souboj v Loučné pod Klínovcem. ANO ovládlo také všechny obce na Mostecku. Z Mostu šel do sněmovny také Jan Schiller, který se ale později stal také hejtmanem a na post poslance rezignoval.

Zajímavostí byl obrovský úspěch komunistů v mosteckém Chanově. Před čtyřmi lety tam získali 66 % hlasů, ANO pouze 3 %. Ani na Teplicku nedali voliči hnutí Andreje Babiše svým konkurentům šanci. Kralovali tam všude.

Celorepublikovým skokanem voleb se stal tehdejší teplický radní Dominik Feri (TOP09). Nekandidoval však v Ústeckém kraji, ale v Praze, kde studoval. Postoupil senzačním způsobem – z posledního místa kandidátní listiny díky preferenčním hlasům. Svůj mandát ale nakonec nedokončil, odstoupil poté, co byl obviněn několika dívkami, že se v minulosti dopustil sexuálního násilí. Feri to popírá, připustil ale nevhodné a negentlemanské chování, za což se omluvil.

„Před dvěma lety jsem čelil falešnému nařčení ze sexuálního násilí. Z těchto lživých nařčení pak vychází další pomluvy, kterým se člověk může jen těžko bránit. Nicméně lživá nařčení ze sexuálního násilí, která se dotýkají nejenom mě, ale také mého okolí, zásadně odmítám,“ napsal Feri na webu TOP09. „Není pro mě většího pocitu potupy a osobního selhání než se ohlédnout zpět na situace, kdy jsem se zachoval nevhodně, nepatřičně či negentlemansky. Všechna taková selhání mě mrzí a hluboce a upřímně se za ně omlouvám,“ uvedl také.

Krušné hory
CHKO Krušné hory? Volební lídři v Ústeckém kraji jsou pro

V Ústí nad Labem před čtyřmi lety neuspěly zkušené političky - dřívější poslankyně Gabriela Hubáčková z KSČM a také Zuzana Kailová, kterou ČSSD ani na kandidátku nepostavila. Naopak výhru slavila v dresu ANO Eva Fialová, asistentka náměstka ústecké primátorky. Jen v jediném okrsku v Ústí nad Labem nezvítězilo ANO, bylo to v jedné volební místnosti v Neštěmicích, přes 31 % tam získalo SPD.

Okrsek v Kostelní ulici ve Varnsdorfu byl při minulém výběru poslanců v kraji tím úplně posledním, kde byly známé výsledky. Není překvapením, že i na Děčínsku vyhrálo ANO. Až šestí tam skončili sociální demokraté se ziskem 6,57 %, k lepšímu výsledku jim tak nepomohl ani lídr kandidátky Jaroslav Foldyna. Ten tentokrát kandiduje do sněmovny už za jiný subjekt, přestoupil k SPD.

Na Děčínsku nekralovalo ANO v Lobendavě, kde se dařilo komunistům (32 %), výrazně tam ztratila pravice, ODS i TOP09 měly kolem 3 %. Naopak se pravici zadařilo v Doubici, kde ODS remizovala s ANO.