Není před nimi kam utéct. Jsou všude a ještě pár týdnů budou. Politici a jejich sliby se na nás hrnou z plakátů ze všech koutů. A v poslední době plakátů ještě přibývá.

„Řešení.“ „Změna a naděje.“ „Není čas na chyby“. A nebo také „Pane Paroubku, je čas skončit.“ Předvolební hesla, před kterými se neschováte, ať už zamíříte kamkoli. Cestou do práce, na nákup i při čekání na trolejbus – všude se na nás culí politici.

Na plakátovací plochy už se obličeje skoro nevejdou a skoro každý týden přibývají nové. Jako třeba ty „protiparoubkovské“ s výzvou o konci. S novými plakáty se vytasila také TOP09 a ještě určitě přibudou. Do voleb zbývá šestnáct dní.


ODS místo vysavačů, Zeman pod mostem


A nejde jen o klasické plakátovací plochy. Sociální demokraté pokračují ve své monstrkampani. V Jirkově na náměstí se nedávno objevil obrovský trojhran s obličejem Jaroslava Krákory a Jiřího Šlegra v nadživotní velikosti. K vidění je i v Chomutově.

Občanští demokraté zase provázejí řidiče na silnici I/13 pod Březeneckou. Jejich podobizny visí na lampách na středovém pásu. Na stejném místě, na jaké bude po volbách zase obchod s elektronikou nabízet vysavače v akci.

S plakátovacími plochami se nemaže agentura, kterou má objednaná Strana práv občanů – Zemanovci. Polepila jimi kompletně například oba sloupy mostu přes silnici I/13 kousek od čerpací stanice Shell. Důchodce z Vysočiny, který kandiduje v Ústeckém kraji, tak hledí na potenciální voliče jako naklonovaný.


Někde smích, někde škleb


Zajímavé je, že obličeje politických kandidátů používají i jejich soupeři. Pro očernění, samozřejmě. Zatímco na zastávkách MHD se Jiří Paroubek usmívá i se svou manželkou, na billboardu na Kamenné je vidět jeho zakaboněná tvář. Primátorka Řápková se na svých plakátech také usmívá, ale billboardy poukazující na kauzu kolem jejího studia práv ji vyobrazují při nelichotivém šklebu.


Lidé jsou unavení


Lidé už si na smršť politických obličejů před volbami zvykli. „Nevnímám to. Ale je pravda, že komerční plakáty mají často nápad a vtip, ty politické jsou dost suché a na jedno brdo,“ říká například pětapadesátiletá Alice Krakovská z Chomutova.

Dost lidí také odrazuje útočnost kampaně. „Jedni pomlouvají druhé, přitom mají sami víc másla na hlavě,“ kritizuje důchodce Jaroslav Ludvík. Kvůli agresivnímu spotu stáhnul jednu reklamu z vysílání i provozovatel jirkovského kina Miloš Kubelka. A to i přes možné sankce ze strany agentury. „Slíbili mi, že spot nebude útočný a byl. Lidé proti tomu protestovali a tak jsem ho radši stáhnul,“ řekl k tomu.

Lidé jsou obecně parlamentními volbami i kampaní spíše unavení a řeší jiné starosti. Přesvědčila se o tom v ulicích Chomutova i redaktorka Chomutovského deníku při anketě. Většina lidí o politice vůbec mluvit nechtěla.