Rčení opakování matka moudrosti v případě jirkovských voleb neplatí.

Opakovaní komunálních voleb vyvolalo ve městě napětí, vedení města musí pracovat v omezeném režimu. I proto si málokdo přeje, aby voliči museli k urnám ještě do třetice.

Na průběh komunálek dohlédnou policisté i strážníci. „Víme o tom, okolo volebního místa se budou pohybovat hlídky,“ uvádí mluvčí chomutovské police Marie Pivková. U volebních místností policisté stát přímo nebudou, ale budou sledovat okolí.

Přijdou i strážníci, i když žádné zvláštní opatření se nechystá. „Ředitelka městské policie přijala standardní opatření jako při jiných volbách, strážníci hlídkují v okolí volebních místností intenzivněji než jindy. Žádná mimořádná opatření přijata nebyla,“ říká mluvčí Jirkova Luboš Mizun.

K volbám půjdou Jirkováci tří volebních okrsků v Nových Ervěnicích. Týká se to více než tří tisíc lidí, byť volit jich půjde asi třetina. O nových volbách rozhodl krajský soud, který uvěřil Jirkovákovi Ladislavu Strniskovi. Ten se soudu písemně přiznal, že svážel zaplacené voliče k urnám.

Hned po rozhodnutí soudu se ale svědek svoji výpověď odvolal a tvrdil, že jeho jménem soudu napsal někdo jiný a podepsal ho. Proti rozhodnutí soudu o opakování voleb ovšem není možné odvolání, takže se půjde k urnám znovu.

Žádná opatření nechystá ani ČSSD, kterou aféra nejvíce poškodila. Spokojí se s přítomností ve volebních komisích, kde jsou zastoupeny všechny kandidující strany.

Může se něco změnit?
Ve třech okrscích, kde se bude volit znovu, odevzdali lidé přes tisíc hlasů, tedy skoro čtvrtinu všech v Jirkově.
Co by nové volby mohly změnit? Pokud k urnám lidé nepřijdou v rakovém počtu, mohlo by to poškodit vítěznou ČSSD, ale ta v Nových Ervěnicích dosáhla oproti zbytku města podprůměrného výsledku. Vydělat by mohli tradičně disciplinovaní komunisté, menší strany, které neuspěly asi moc hlasů nezískají ani napodruhé.
Na složení vládní koalice by volby vliv mít neměly, má bezpečnou většinu 16 hlasů proti 9 opozičním.