Druhé kolo voleb do Senátu? To rozhodně není žádný voličský šlágr. Ze všech voleb na nich bývá nejnižší účast. Třeba při posledních senátních volbách na Chomutovsku šel hodit hlas ve druhém kole jen každý desátý. A letos to asi nebude o moc jiné.

Pravda, poslední senátní volby v roce 2007 byly v doplňovací (protože původně zvolený Petr Skála odstoupil) a konaly se jen na Chomutovsku. Také proto u nich byla tak mizerná účast. Jenže jindy to nebývá o mnoho lepší, při řádných volbách v roce 2006 šlo ke druhému kolu jen necelých dvacet procent lidí.

Také proto se oba postupivší kandidáti (Václav Homolka z KSČM a Rudolf Kozák z ČSSD) snaží lidi hlavně přesvědčit, aby volit šli. Rozhodnout může každý hlas. Profily kandidátů si můžete prohlédnout ZDE.

Kdyby šli k volbám jen ti, kteří volili Kozáka nebo Homolku v prvním kole, jasně by vyhrál kandidát komunistů. Jenže první kolo bylo spojené s krajskými volbami, teď přijde lidí méně.

Nedá se moc spoléhat ani na hlasy od příznivců jiných stran. Přestože třeba Severočeši.cz podpořili Homolku a ODS zase Kozáka, voliči neúspěšných kandidátů už mívají pramalou chuť jít k volbám znovu, když jejich favorit vypadl. Zvlášť, když nejde o vyhrocený souboj pravice proti levici.

Kolik lidí k volbám přijde a koho zvolí na dalších šest let za nového senátora? Výsledky senátních voleb včetně rozhovoru s vítězem přineseme během víkendu na našem webu a v pondělí v tištěném vydání Chomutovského deníku.