Podle serveru DSSS je obviněnou z propagace nacismu místopředsedkyně Dělnické mládeže DSSS Lucie Šlégrová.

Radikálka loni v listopadu pronesla v Litvínově projev, při němž podle policie veřejně vyjádřila kladný vztah k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka, projevila totiž sounáležitost s ideologií německého nacismu a propagovala německý nacionální socialismu. „Konkrétně řečnila o ideologii národního socialismu a tuto ideologii označila jako jedinou možnou a cestu boje proti současné situaci ve vládě,“ řekla mluvčí mostecké policie Ludmila Svěltáková.

Projev policie zadokumentovala. Poté byl podroben znaleckému posudku znalce z oboru politologie. „Ten jeho obsah označil za škodlivý,“ doplnila Světláková.

Policejní komisař ženu v těchto dnech obvinil z přečinu projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka. Podle trestního zákoníku jí hrozí odnětí svobody na šest měsíců až tři roky.

Podle zprávy DSSS je to druhé obvinění, která má Šlégrová na krku. Mimo to čelí stíhání za to, že na předvolebním shromáždění DSSS v Mostě držela v ruce vlajku s logem zakázané Dělnické strany.

O vině a případném trestu bude rozhodovat mostecký soud.


Poprvé jako oběť

Šlégrová k němu zavítá již podruhé. Poprvé v soudní síni stanula v létě 2009, tehdy ovšem jako oběť. Konkrétně se jednalo o mediálně známý případ, kdy ji měl 39letý Vilém Matej a o jedenáct let mladší Miroslav Sinu nadávat a vyhrožovat. Incident se odehrál 4. října 2008 na janovském sídlišti. Tehdy Dělnická strana vyslala do Janova hlídky takzvaných ochranných sborů, které verbálně napadli místní Romové.

„Co tady děláš? Seber se a jeď ,ty kun.. špinavá, česká, rozumíš? Na co si hraješ? Jako že si fašistka? Chceš, abych tě odved na trasu a šlapalas´ tam celej život, ty děvko jedna! Neser mě, ti říkám,“ křičel tehdy Matej na Šlégrovou.

Soud Vilému Matejovi a Miroslavu Sinovi udělil jako trest 400 hodin obecně prospěšných prací.


Obviněn za odznaky

V souvislosti s loňskou listopadovou akcí DSSS v Litvínově policie neobvinila jen Šlégrovou, ale již na začátku ledna též 18letého pravicového radikála z Mostu. Stíhá ho kvůli jeho oblečení, respektive odznakům na čepici, na kterých byla závadová symbolika.

Mladík měl na loňském vzpomínkovém pochodu na hlavě baseballovou čepici s kšiltem, která měla na straně devět odznaků s různou symbolikou.

„Na jednom byly dvě osmičky. V nacistické terminologii se jedná o kryptogram čísla značící pořadí písmen v anglické abecedě jako odkaz na písmena HH, které jsou zkratkou pro nacistický pozdrav. Na druhém odznaku bylo logo zakázané dělnické strany,“ vysvětlila Světláková.

Mladík je stejně jako Šlégrová obviněn z trestného činu projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.