Letošní zima nepřeje ani lyžařům, ani majitelům a provozovatelům skiareálů. Právě ti museli provoz svých středisek omezit a v případě těch malých dokonce dočasně zavřít.

„Máme úplně zavřeno. Z jedné sjezdovky nám sníh doslova uplaval. Na druhé nám sice něco málo zůstalo, ale je to celé takové ošklivé, smutné," říká předseda z Mezihoří Petr Andrt.

Stejný stav zažívají i jinde. Na Svahové vinou deště nezbyla ani vločka. „Letos je to zatím bída. Sice nejsme na sníh úplně odkázaní, ale i tak je to pro nás ztráta. V konečném důsledku díky podmínkám přicházíme o velkou část našich návštěvníků," vysvětluje místní majitelka Jana Langová. Pro ty zbylé, kteří si svůj horský pobyt nerozmysleli, musí vymýšlet náhradní program. „Snažíme se, aby lidé nebyli úplně zklamaní. Připravujeme jinou zábavu, pořádáme různé hry, fotbálek, šipky, kulečník, dáváme k dipozici saunu." dodává Langová.

Smůlu mají i běžkaři

Smutná zima je prozatím také na Alšovce. „Nelyžujeme. Je to nějaká zvláštní zima. Bohužel neumíme poručit větru, dešti. Smutné je i to, že není ta trocha sněhu ani pro běžkaře. Jakoby pro nás sezona vůbec nezačala. Ztráty budeme počítat raději až po sezoně," popisuje situaci vedoucí Petr Klíma.

Klínovec: Skoro nulové návštěvy

Jediní, kde sice tristní stav pociťují, ale zatím jedou, jsou klínovečtí. „Otevřeno je, musím ale poctivě uznat, že máme na sjezdovkách pár hluchých míst. Je to hlavně na různých přemostěních. Asi nebýt zásob technického sněhu, máme zavřeno také," líčí mluvčí z Klínovce Adam Svačina a v neveselém duchu pokračuje, „podle našeho majitele jde o zatím nejhorší zimu za posledních deset, dvanáct let. Bohužel jsme měli opravdu velké investice a pro areál to bude znamenat významný ekonomický propad."

Že na tom ani na Klínovci nejsou nějak slavně, dokazuje také právě uplynulý víkend. „V sobotu jsme pro silný vichr a stálý déšť měli úplně zavřeno. Celková víkendová návštěva byla takřka nulová. Ani nedomýšlím, co bude, když brzy nepřipadne," dokončuje Svačina.

Reagovat musí i dopravní podnik, který vypravuje pro lyžaře skibusy. „Doprava stále funguje tak, jak byla před sezonou naplánovaná.
 Bohužel, vinou počasí s námi necestuje tolik lidí, kolik jsme počítali," říká Milan Toms z dopravního podniku. Podle jeho slov je každý autobus naplněn zhruba z poloviny a například na Horu sv. Šebestiána byla využita pouze jednou. „Jezdit budeme samozřejmě i nadále podle jízdního řádu, jen zatím při nižším zájmu nasazujeme na trasy menší vozy," naznačuje Toms.

Autor: Zdeněk Moravec